2005

בנובמבר


אירועים וכנסים

פרסים בינלאומיים לסטודנטים מהחוג לקולנוע
פרסים בינלאומיים לסטודנטים מהחוג לקולנוע
סרטו של מתן גוגנהיים
"צרצרים"
מהחוג לקולונוע של אוניברסיטת תל- אביב  זכה בפרס  מיוחד מטעם האו"ם על הסרט החברתי הטוב ביותר
בפרס הקהל זכה סרטו של גיא דימנשטיין
"ביאת המשיח"
גם הוא סטודנט מהחוג לקולנוע


תרגום הקוראן לעברית 
אורי רובין, מאוניברסיטת תל-אביב, תרגם והוסיף הערות, נספחים ומפתח.

תרגום הקוראן לעברית
"הקוראן", תרגם מערבית והוסיף הערות, נספחים ומפתח: אורי רובין, אוניברסיטת תל-אביב .
התרגום משקף את הפירוש המקובל ביותר בעיני מפרשי הקוראן המוסלמים ובעיקר המאמינים.
בספר מובאים 5 פירושים מהמאה העשירית עד לראשית המאה ה-16.


מיישרים קו 
תערוכת עבודות מצטיינות של סטודנטים

מיישרים קו
תערוכת עבודות מצטיינות של סטודנטים בביה"ס לאדריכלות ע"ש דוד עזיריאלי לשנת הלימודים תשס"ה
מוצגת במובאת בית הספר לעיון הציבור


יד איש באחיו 
רצח רבין ומלחמת התרבות בישראל
מאת פרופ` יורם פרי

יד איש באחיו
בארוע לרגל  השקת הספר יד איש באחיו - רצח רבין ומלחמת התרבות בישראל
מאת פרופ` יורם פרי
התקיים דיון בנושא התנגשות התרבויות בישראל
בין המברכים פרופ` איתמר רבינוביץ, מר שלמה להט


ישראל והפלסטינאים : חלופות מדיניות לישראל 
בעריכת מרק הלר ורוזמרי הוליס

ישראל והפלסטינאים : חלופות מדיניות לישראל
בעריכת מרק הלר ורוזמרי הוליס
במזכר חמש הצעות לפתרון הבעיה הפלסטינית, באמצעותן ניתן לעמוד על ההבדלים בין הרעיונות המדיניים בנושא זה.


Small במה 4 
פסטיבל ליצירה סטודנטיאלית

Small במה 4
פסטיבל ליצירה סטודנטיאלית קצרה ומקורית
נערך זו השנה הרביעית בפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ


הניצחון הסופי : סיפורו של פליקס זנדמן 
הקרנת חגיגית של הסרט
הניצחון הסופי : סיפורו של פליקס זנדמן 
העוקב אחר סיפור חייו של פליקס זנדמן
מסיפור הישרדותו בשואה  ועד לחגיגת הישגיו המופלאים כמדען , כייזם וכאיש עסקים בינלאומי.
הקרנת הבכורה נערכה באולם ע"ש מרים ואדולפו סמולרש
במעמד השר אהוד אולמרט
פליקס זנדמן הינו חבר חבר הנאמנים ובעל תואר ד"ר לשם כבוד  של האוניברסיטה.   


עצרת לזכרו של יצחק רבין
עצרת לזכרו של יצחק רבין התקיימה במלואת 10 שנים להרצחו. נשאו דברים נשיא האוניברסיטה פרופ` איתמר רבינוביץ, השר מתן וילנאי ויו"ר אגודת הסטודנטים בועז טופורובסקי.  הזמר דיוויד ברוזה השמיע משיריו.


יהדות איראן בעידן של תמורות
המרכז ללימודים איראנים, התכנית לחקר יהדות איראן ע"ש חביב לוי, קיים יום עיון לרגל השקת הפעילות האקדמית של המרכז. נושא ההרצאות היה "יהדות איראן בעידן של תמורות", ונשאו דברים הפרופ` דוד מנשרי, מהפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין, העומד בראש המרכז, ד"ר דוד ירושלמי מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה, ד"ר הומאן סרשאר והגב` הומא סרשאר.


תיאטרון האוניברסיטה העלה את ההצגה "מחכים לגודו" של המחזאי זוכה פרס הנובל סמואל בקט

תיאטרון האוניברסיטה העלה את ההצגה "מחכים לגודו" של המחזאי זוכה פרס הנובל סמואל בקט. המחזה בבימויה ובתרגום מחודש מאת פרופ` עדנה שביט מהפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ. המחזה הועלה בהשתתפותם של סטודנטים ומרצים מהחוג לתיאטרון של האוניברסיטה.

פרופ` דיפאק ג`יין, מבכירי החוקרים והמרצים לאסטרטגיה שיווקית, בארוע חגיגי שנערך בפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנאטי
פרופ` דיפאק ג`יין, מבכירי החוקרים והמרצים לאסטרטגיה שיווקית, המכהן כדיקאן בית הספר לניהול "קלוג" בשיקגו, השתתף בארוע חגיגי שנערכך בפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנאטי,  בו השתתפו של 200 אנשי עסקים ישראלים. בארוע דנו המשתתפים באסטרטגיה שיווקית וטיפול במשברים. בנוסף, השתתף ג`יין בטקס הסמכת מנהלים בתכנית המשותפת למרכז קלוג והתכנית לתואר שני של בית הספר לניהול ע"ש רקנאטי.


מכון הנדל"ן ע"ש חיים כצמן גזית- גלוב, נחנך באוניברסיטה
מכון הנדל"ן ע"ש חיים כצמן גזית- גלוב, נחנך באוניברסיטה. מטרת המכון להכשיר תלמידי תואר שני למנהל עסקים בתחום הנדל"ן. בחנוכת המכון השתתפו רבים מבכירי המשק. נשאו דברים נשיא האוניברסיטה, פרופ` איתמר רבינוביץ`, דקאן בית הספר למוסמכים במנהל עסקים ע"ש ליאון רקנאטי, פרופ` שמעון בנינגה ושר הפנים אופיר פז- פינס. עוד נכחו ראש עריית תל אביב, רון חולדאי, ראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן.   בשנה הקרובה אמור המכון לקיים כנס בינלאומי בתחום הנדל"ן בישראל.


ערב עיון לזכרו של משה דיין
ערב עיון לזכרו של משה דיין נערך בשיתוף של מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה ועמותת ידידי משה דיין ז"ל. פרופ` אשר ססר כיהן כיו"ר הערב, והרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, נשא דברים.


אגודת הסטודנטים והמכון לקידום החירש בישראל ציינו את יום הסטודנט החירש וכבד השמיעה
אגודת הסטודנטים והמכון לקידום החירש בישראל ציינו את יום הסטודנט החירש וכבד השמיעה. באירוע, אשר עסק בעיקר בשילובם וקידומם של אנשים בעלי צרכים מיוחדים בעולם התעסוקה בארץ, לקחו חלק 300 סטודנטים חירשים וכבדי שמיעה ומשפחותיהם, מכל האוניברסיטאות בארץ. במהלך האירוע הוענקו חמש מלגות מטעם חברת מוטורולה והעיתון "גלובס".


מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים של אוניברסיטת תל אביב, ערך בשיתוף עם מרכז סבן למדיניות המזרח התיכון, כנס לדיאלוג אמריקני- ישראלי.
מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים של אוניברסיטת תל אביב, ערך בשיתוף עם מרכז סבן למדיניות המזרח התיכון, כנס לדיאלוג אמריקני- ישראלי.  בכנס אשר בו השתתפו נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון והסנטורית הילרי קלינטון, מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליסה רייס, נשיא המדינה משה קצב, ראש הממשלה אריאל שרון. נשא דברים פרופ` איתמר רבינוביץ נשיא האוניברסיטה.


מופע אינטראקטיבי ייחודי במינו, בשיתוף החוג לתיאטרון והחוג לקולנוע של הפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ
הועלה מופע  אינטראקטיבי ייחודי במינו, בשיתוף החוג לתיאטרון והחוג לקולנוע של הפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ.  המופע הוא פרי יצירתן של ד"ר  שרון אהרונסון- להבי מהאוניברסיטה וד"ר ברברה רוז- האום מאוניברסיטת ניו- יורק. המופע התקיים במקביל בתל אביב ובניו יורק, בעזרת שימוש בטכנולוגיית Internet2, אשר נועדה בעבר בעיקר לשימושים אקדמיים וצרכים רפואיים וזו הפעם הראשונה שנעשה בה שימוש אמנותי.


מפגש הראשון של החברים הישראלים והבינלאומיים של ה- Recanati International Board
התקיים המפגש הראשון של החברים הישראלים והבינלאומיים של ה- Recanati International Board מטעם הפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנאטי.  בארוע לפתיחת המפגש, השתתפו נשיא האוניברסיטה, הפרופ` איתמר רבינוביץ, רקטור האוניברסיטה הפרופ` דן לויתן,  ומבכירי המגזר העסקי בארץ ובעולם, רבים מהם בוגרי האוניברסיטה.


נפתחה סדרת הרצאות שנתית של בית הספר למדעי היהדות ע"ש חיים רוזנברג
נפתחה סדרת הרצאות שנתית של בית הספר למדעי היהדות ע"ש חיים רוזנברג בהנחייתה של פרופ` דינה פורת, העומדת ראש בית הספר. הסדרה נערכת תחת הכותרת: "אסון הוא כח"- הגות ותרבות כתגובה יהודית.

המרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה מקיים סדרת הרצאות
המרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה מקיים סדרת הרצאות שתעסוק שנושאים מפרשות השבוע, בעריכתו של פרופ` אהרן דותן, העומד בראש המרכז.


העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית באוניברסיטה
העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית באוניברסיטה מקיימת מספר סדרות של הרצאות. האחת בנושא "קרבות מצור במזרח התיכון" , והשנייה בנושא "פעולות מיוחדות במלחמות ישראל".


גיבורי התנ"ך, סדרת הרצאות
המרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה מקיים סדרת הרצאות בנושא. נושא, "גיבורי התנ"ך", ובעריכתו של פרופ` אהרן דותן.


כנס בנושא התפתחותה של "כלכלה מלמטה"
הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן, ארגון שתי"ל, העמותה להעצמה כלכלית לנשים ואוקספם קיימו כנס בנושא התפתחותה של "כלכלה מלמטה" בישראל ופיתוח כלכלי- קהילתי בארץ. הכנס נערך בעקבות מחקר על פיתוח פרויקטים כלכליים כאלטרנטיבה לעוני.

פסטיבל תיאטרון סטודנטים small במה

פסטיבל תיאטרון  סטודנטים  small במה התקיים החודש . במהלך ימי הפסטיבל הועלו תשע הצגות בהשתתפות סטודנטים למשחק ושלושה סרטי סטודנטים קצרים של תלמידי החוג לקולנוע וטלביזיה.   זו השנה הרביעית שהפסטיבל מועלה וקוצר שבחים רבים.


יום עיון בנושא : "פעולה הומניטארית במצבי כיבוש: השטחים הפלסטינים במבט גלובלי".
מרכז מינרבה לזכויות אדם קיים יום עיון בנושא : "פעולה הומניטארית במצבי כיבוש: השטחים הפלסטינים במבט גלובלי". בין הדוברים היו ד"ר רוני באומן, מארגון "רופאים ללא גבולות" ומהמכון למדע המדינה בפריז ופרופ` ז`וז`ה ברונר, ראש מכון מינרבה להיסטוריה גרמנית, מכון כהן והפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן.


"לוחמת המידע בעידן הממוחשב", כנס של המכון לחקר האינטרנט
המכון לחקר האינטרנט ערך כנס בנושא "לוחמת המידע בעידן הממוחשב". בכנס נשא דברים נשיא האוניברסיטה, פרופ` איתמר רבינוביץ`, והרצו ראש המועצה לביטחון לאומי, גיורא איילנד, ויו"ר סוכנות החלל הישראלית, הפרופ` יצחק בן ישראל, המכהן גם כראש התכנית ללימוד ביטחון באוניברסיטה.


"הנשיא קצב:
אני מודאג נוכח הנתונים על עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל"
ובתגובה למחאת הסטודנטים על שכר הלימוד הגבוה: "הגענו לממדי עוני ומצוקה מעוררי חרדה. האחריות לכך היא על המדינה אבל כחלק מהחברה הישראלית – כולנו חייבים לערבות הדדית ולסיוע לזולת".
נשיא המדינה, מר משה קצב ורעייתו הגב` גילה קצב ביקרו היום באוניברסיטת תל-אביב.
הביקור החל במפגש עם נשיא אוניברסיטת תל אביב, הפרופ` איתמר רבינוביץ וכן עם בכירי אוניברסיטה נוספים. לאחר מכן, התארחו נשיא המדינה ורעייתו במספר אתרי האוניברסיטה הממחישים את מחויבותה של אוניברסיטת תל אביב למצוינות במחקר, בהוראה ובחינוך:
פרופ` רבינוביץ`, סקר בפני הנשיא קצב ורעייתו את פעילות אוניברסיטת תל-אביב ועמד בעיקר על תחומי המדע, המחקר והפיתוח. כן, ציין פרופ` רבינוביץ` את הבעיות עמן נאלצת הנהלת האוניברסיטה להתמודד ובהן: תקציב נמוך, היעדר כניסת אנשי אקדמיה צעירים לשורות הסגל האקדמי של האוניברסיטה ומוכנות לא גבוהה של בוגרי החינוך העל-יסודי עם כניסתם למוסדות אקדמים. בהמשך אמר פרופ` רבינוביץ`: "אמנם נשיא המדינה אינו חלק מהרשות המבצעת אבל יש לו קול חשוב בזירה הציבורית והפוליטית. לכן, התרשמותו מחד מההישגים הגבוהים של האקדמיה הישראלית ומאידך מן האיומים הנשקפים לה, היתה אחת התוצאות החשובות של הביקור".
בתום המפגש, ביקרו הנשיא ורעייתו במעבדות האוניברסיטה: במעבדה לטכנולוגיות מיזעור ("החדרים הנקיים") במעבדה לגנטיקה של חרשות ובמעבדה לחקר מחלות האלצהיימר והסכרת ובמרכז לננוטכנולוגיה .
במרכז דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה נפגשו עם מומחים מהמובילים בעולם בסוגיות המזה"ת בהדרכת פרופ` אשר ססר, ראש המרכז. לאחר מכן, התארחו בשיעור "נפט ופוליטיקה במפרץ הפרסי" תחת הנחייתו של ד"ר עוזי רבי מהחוג להיסטוריה של המזה"ת ואפריקה. שם ניהל הנשיא קצב דיאלוג עם הסטודנטים בעיקר בנושא הסיבות שהובילו למלחמת המפרץ הראשונה והשנייה.
במהלך הביקור נפגש הנשיא עם סטודנטים בפקולטה למדעי הרוח. הנשיא קצב, השיב לשאלות הסטודנטים אשר עסקו בעיקר בנושאים שעל סדר היום הציבורי.
הנשיא עמד על כך שאין צורך להיבהל ממגוון הדעות הרחב הקיים בחברה הישראלית. "כל מחנה הוא מוסרי וערכי ויש לכבדו - לא פחות מהמחנה הנגדי". כן, התייחס הנשיא לפער הקיים בין מערכת החינוך הערבית ליהודית בישראל ואמר כי יש לנקוט במדיניות של העדפה מתקנת כלפי המגזר הערבי על-מנת לסגור את הפער הקיים "אני מקווה שתכנית החומש של הממשלה תבטיח זאת".
כמו כן נפגשו הנשיא ורעייתו עם סטודנטים ובוגרי האוניברסיטה המעורבים חברתית ומשפיעים על המציאות הישראלית אשר הציגו בפניהם את הפרויקטים בו הם נוטלים חלק.
מפגש וירטואלי עם תלמידים ממדריד
מפגש וירטואלי עם תלמידים ממדריד: היחידה לנוער שוחר מדע של בית הספר לחינוך ע"ש חיים וג`ואן קונסטנטינר קיימה מפגש וירטואלי בין תלמידים מבית הספר היהודי "אבן גבירול" במדריד לבין מרצים מהיחידה באוניברסיטה. המפגש התקיים בנוכחות סגן הרקטור, פרופ` רענן ריין, ושגריר משלחת הנציגות האירופית לישראל, סיביריאל אוזל.

סדרת קריאת מחזות מתורגמים
סדרת קריאת מחזות מתורגמים: הסדרה נפתחה בהפקה משותפת של הפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ והתיאטרון הקאמרי, בחסות קרן גבריאלה דוד והמחלקה לשיתוף פעולה ולקשרי תרבות של שגרירות צרפת בישראל. המחזות מתורגמים ומבוימים על ידי תלמידים מהחוג לאמנות התיאטרון. המחזה הראשון זוכה פרס "מולייר 2005": "תמסרי לבתי שיצאתי למסע" של המחזאית הצרפתייה דניז שלם, אשר התארחה באירוע. ,

האוניברסיטה מוקירה את מר ג`ק גרין,
האוניברסיטה מוקירה את מר ג`ק גרין, ממייסדי ארגון הידידים האוסטרלים, על תמיכתו בהשכלה הגבוהה בישראל, תוך קידום ויצירת הזדמנויות עבור ישראלים צעירים, וכן מעריכה את תרומתו הרבה לקהילה היהודית באוסטרליה. בטקס שנערך בסידני, אוסטרליה, הוענקה לו תעודת הוקרה על ידי סגן הנשיא, יחיאל בן צבי.

מניו אורלינס לתל אביב

מניו אורלינס לתל אביב: בית הספר לסטודנטים מחו"ל ע"ש לואי, בשיתוף הסוכנות היהודית, קלטו השנה שבעה סטודנטים מאוניברסיטת Tulane שבניו- אורלינס, אשר נסגרה עקב פגעי ההוריקן קתרינה. בטקס חגיגי שנערך באוניברסיטה השתתפו רחל בראל, מנהלת בית הספר; פרופ` דוד מנשרי, דקאן תכניות מיוחדות; ודוד אסולין, נציג הסוכנות. הוענקו לסטודנטים מלגות מטעם הסוכנות והאוניברסיטה.סחר חופשי בעידן הגלובליזציה:
סחר חופשי בעידן הגלובליזציה: התכנית לצדק סביבתי של הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן התכנית לצדק חברתי וביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, בשיתוף "ידידי כדור הארץ במזרח התיכון" ובתמיכת קרן היינריך בל, קיימו יום עיון בנושא ישראל, סחר חפשי וגלובליזציה. בין הדוברים ח"כ רומן ברונפמן, ד"ר דב חנין מהתכנית לצדק סביבתי באוניברסיטה ויו"ר "חיים וסביבה", וד"ר ישי בלמק מהפקולטה למשפטים.

פילוסופיה ודת
פילוסופיה ודת: נפתחה סדרת הרצאות שנתית של בית הספר לפילוסופיה . נושא ההרצאות: "אלוהים והפילוסופים".

חינוך וטכנולוגיה
חינוך וטכנולוגיה: "שילובים", המועדון העסקי של בוגרי הפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואדלר פליישמן, קיים מפגש עם שלמה דברת, יוזם התכנית לרפורמה בחינוך, בנושא "חזון ואסטרטגיה בהיי- טק וחינוך".

תקשורת והתאבדות
תקשורת והתאבדות: החוג לתקשורת בשיתוף עם משרד הבריאות והעמותה למניעת התאבדות קיימו יום עיון תחת הכותרת "תקשורת והתאבדות- חשיבות וסיכון". בין הדוברים סגן שר הרווחה, הרב אברהם רביץ, פרופ` דפנה למיש מהחוג לתקשורת וחבר הכנסת רן כהן.

אנתרופולוגיה של תרבות
אנתרופולוגיה של תרבות: החוג לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה מקיים סדרת הרצאות בנושא: "תרבות ולאומיות".

כנס כאוס ומורכבות
כנס כאוס ומורכבות: היחידה לנוער שוחר מדע של בית הספר לחינוך ע"ש קונסטנטינר קיימה כנס מדעי לנוער, תחת הכותרת "כאוס ומורכבות - מהפשוט למורכב, האתגר המדעי הבא".

כנס תל אביב-מילאנו השני
כנס תל אביב-מילאנו השני: הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן קיימה, זו הפעם השנייה, את כנס תל אביב- מילאנו, בנושא "חוק במאה ה-21". הכנס אורגן על ידי פרופ` אשר מעוז וסילביו פרארי, ונערך לזכרו של אברהם גולדשטיין-גורן.


אירועים בחו"ל

האוניברסיטה מוקירה את מר סם מוס, ד"ר כבוד של אוניבריסטת תל-אביב, עבור תרומתו הרבה בהקמתה של ספריית ברנדר- מוס למדעי החברה וניהול. האוניברסיטה מעריכה רבות את תמיכתו בהשכלה הגבוהה בישראל ואת מעורבותו ותרומתו לקהילה היהודית באוסטרליה וחיזוק הקשרים בין אוסטרליה וישראל. בטקס שנערך בסידני, אוסטרליה הוענקה לו תעודת הוקרה על ידי סגן הנשיא , יחיאל בן צבי.


מינויים ופרסים

פרס ענף המיחשוב לשנת 2005 הזוכה בפרס היוקרתי בקטגורית האקדמיה אשר רוטקופ סמנכ"ל למיחשוב ולטכנולוגיות מידע מאוניברסיטת תל-אביב. בנימוקי ועדת הפרס :"על הובלת שינויים משמעותיים במערכות המידע באוניברסיטת תל אביב, שהובילו לניהול מבוקר באמצעות מדדים כלכליים ועסקיים, על הטמעת ה-ERP בארגון תוך גילוי מנהיגות, כל זאת למרות צמצומים בכוח-אדם ובתקציבים."

אריה עינן מונה כמנהל מחלקת אמריקה הלטינית וספרד באגף לקשרי חוץ ופיתוח משאבים

סיגל אדר מונתה לתפקיד מנכ"ל אגודת ידידי אוניברסיטת תל-אביב בישראל

פרופ` יואב אריאל, מהחוג לפילוסופיה, מונה לדקאן הסטודנטים. פרופ` אריאל כיהן בעבר כראש החוג לפילוסופיה וראש החוג ללימודי מזרח אסיה בפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין.

פרופ` חגית מסר- ירון מהפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן, מונתה לסגנית נשיא מחקר ופיתוח, במקומה של פרופ` רותי שלגי אשר סיימה את תפקידה.

פרופ` דוד מנשרי מונה לדקאן החטיבה לתכניות מיוחדות. פרופ` מנשרי מכהן כיו"ר המרכז ללימודים איראנים בישראל, התכנית לחקר יהדות איראן ע"ש חביב לוי.

עמית שטרייט החל בתפקידו כסמנכ"ל וראש אגף כספים כספים וכלכלה של האוניברסיטה.

סיגל אדר מונתה כמנכ"ל אגודת ידידי אוניברסיטת תל-אביב .
סיגל אדר כיהנה בתפקידה הקודם כממונה על פרויקטים במעורבות קהילתית בדקאנט הסטודנטים.

מריאנה שדה, ראש אגף משאבי אנוש, מונתה לסמנכ"ל.

פרופ` חנוך דגן מהפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן, מונה לראש המרכז ע"ש צגלה למחקר בינתחומי של המשפט.

האיחוד האירופי אישר את מימונם של 16 פרויקטים חדשים של האוניברסיטה, במסגרת שנת הפעילות השלישית של תכנית המסגרת השישית למו"פ של האיחוד האירופי. הגופים הזוכים ייקחו חלק בפרויקטים של האיחוד, שערכם הכולל 780 מיליון יורו.

פרופ` שמעון ינקלביץ מבית הספר לפיסיקה ואסטרונומיה, הופקד על הקתדרה לפיזיקה ע"ש ד"ר תיאודורו ג`ק ודורותיה קראוטהמר.

פרופ` יצחק גלבוע מבית הספר לכלכלה ע"ש איתן ברגלס, הופקד על הקתדרה לתיאוריה כלכלית ותורת ההחלטות.

פרופ` אורי צ`שנובסקי מהפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר, מונה לראש המכון לביולוגיה ולביוטכנולוגיה בתחום הננומטרי ע"ש אילונה ריץ.

פרופ` צבי הרקוביץ מבית הספר לכלכלה ע"ש איתן ברגלס, מונה לראש מכון סאקלר לכלכלה.

פרופ` רוני אלון מהמחלקה למדעי המצח של הפקולטה למדעי החיים ע"ש ג`ורג` ס. וייז, נבחר לחבר האקדמיה הגרמנית למדעי הטבע.

פרופ` אברהם גובר מהמחלקה לאלקטרוניקה פיזיקלית של הפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואדלר פליישמן, זכה בפרס Free Electron Laser) FEL ) לשנת 2005. פרופ` גובר ביקש לחלוק את הפרס הכספי עם משפחת פייטרובסקי מפולין, חסידי אומות עולם, אשר הצילו את חיי הוריו בתקופת השואה.

פרופ` יהושע יורטנט מבית הספר לכימיה של הפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר, זכה בשלושה תארי דוקטור לשם כבוד ממכון ויצמן למדע, אוניברסיטת הומבולט ברלין והאוניברסיטה החופשית של ברלין.

פרופ` אניטה שפירא מהחוג להיסטוריה של עם ישראל, הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין, זכתה בפרס "הרצל", עבור הצטיינות במחקר על הציונות ופועלה למען החדרת נושא הציונות בקרב סטודנטים ובכלל.

פרופ` מרים אליאב- פלדון מהפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין, מונתה לראש המכון ללימודים אירופיים ע"ש מוריס א. קוריאל להיסטוריה, תרבות ויחסים.

פרופ` צבי אקשטיין מבית הספר לכלכלה ע"ש איתן ברגלס, הופקד על הקתדרה לכלכלת עבודה ע"ש מריו הנריקה סימונסן.

פרופ` משה סמיונוב מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, הופקד על הקתדרה לסוציולוגיה של העבודה ע"ש ברנרד ואודרי רפופורט.

פרופ` רמונה מרגלית מהמחלקה לביוכימיה, הופקדה על הקתדרה לחקר סרטן השד ע"ש סימקו.

פרס רוקח לאדריכלות מבנים לשנת 2005
פרס רוקח לאדריכלות מבנים לשנת 2005 הוענק לפטר קינן, דניאל מונק ושמעון פילצר עבור תכנון בניין ווב לשפות באוניברסיטת תל אביב.


קצרים

יו"ר הפרלמנט הסינגפורי מר עבדאללה בן- טרמוגי, ביקר באוניברסיטה, ונפגש עם ד"ר אפרים קם, ד"ר צבי שטאובר וד"ר מרק הלר ממרכז יפה למחקרים אסטרטגיים.

פרופ` ולדימיר קוזלוב, ראש מערכת הארכיונים של רוסיה, הגיע לביקור באוניברסיטה. הפרופ` ביקר בבית התפוצות, במכון לחקר רוסיה ומזרח אירופה ע"ש קמינגס ובמכון לחקר הציונות ע"ש חיים וייצמן. ביקורו כלל פגישות עם פרופ` אניטה שפירא, ראש המכון לחקר הציונות ובני הספל, מנהל ארכיון האוניברסיטה.

ד"ר זורה זופאן, שר החינוך הגבוה, המדע והטכנולוגיה של סלובניה ביקר באוניברסיטה. השר נפגש, בין יתר, עם פרופ` רות שלגי, סגנית הנשיא למחקר ופיתוח.

חברי משלחת הפרלמנט האוסטרלי ביקרו באוניברסיטה. במהלך ביקורם, נפגשו חברי המשלחת עם פרופ` מרדכי תמרקין, ראש מרכז תמי שטיינמץ למחקרי שלום, פרופ` תמר הרמן, מנהלת מרכז שטיינמץ, פרופ` עוזי רבי, מהמחלקה להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה ופרופ` ברוס מאדי- וייצמן ממרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה.

שרת החינוך, המדע והתרבות האוסטרית, גב` אליזבת גרר, נפגשה בביקורה באוניברסיטה עם נשיא האוניברסיטה, פרופ` איתמר רבינוביץ`, ודנה בתכניות למחקר ופיתוח במשותף עם האוניברסיטה.

נציגי JCC, ממנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב, בקרו באוניברסיטה. במהלך ביקורם נפגשו הנציגים עם הפרופ` מל רוזנברג מהפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, ועם ד"ר זאב ויינפלד, סמנכ"ל לפיתוח עסקי של "רמות", ודנו עימו ביישום מחקרים אוניברסיטאיים בתעשייה.


לזכרם

האוניברסיטה מודיעה בצער על פטירתו של ג`ורג` א. סמית`, ד"ר כבוד של אוניברסיטת תל אביב. ג`ורג` סמית` היה תומך נדיב  במדע, ובעיקר במחקר גנטי.


נפטר בשיבה טובה אברהם גולדשטיין-גורן, היה תומך בולט במחקר ובהשכלה הגבוהה בישראל, הקים את מרכז גולדשטיין-גורן לחקר התפוצות והיה ידיד מסור של האוניברסיטה.


פרסומים

סדרה חדשה של ספרים בנושא דתות רואה אור בימים אלו בהוצאה משותפת של אוניברסיטת תל אביב ו"מפה", בעריכתו של פרופ` אביעד קליינברג מהפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין. שני הספרים הראשונים בסדרה עוסקים ביהדות והינדואיזם. הספר השלישי, המיועד לצאת בקרוב, יעסוק בבודהיזם ונכתב על ידי יובל טל, המלמד בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב.  עורכת: לימור שמחוני  limorsi@tauex.tau.ac.il

 
TAU Homepage