2008

ביולי


אירועים וכנסים

פוליטיקה בחצר האחורית

במסגרת שבוע מעורבות פוליטית הגיעו לאוניברסיטת תל אביב נציגי הפוליטיקה הישראלית, כדי לעורר מודעות ומעורבות פוליטית בקרב הסטודנטים. במסגרת ימי המעורבות הפוליטית התקיימו מפגשים ופאנלים שונים ברחבי הקמפוס. האירוע המרכזי של יריד המודעות הפוליטית היה פאנל מיוחד עם חברי כנסת בנושא "מעורבות הצעירים בפוליטיקה". 
אחד השיאים המתוקשרים היה עימות בין גאידמק לסטודנט.

ארקדי גאידמק ביקר באוניברסיטת תל אביב וערך מסיבת עיתונאים בקפיטריה של בניין גילמן (הפקולטה למדעי הרוח). איל ההון נקלע לעימות עם סטודנט שנכח במקום ושאל אותו על עסקיו באנגולה, האם הרוויח כסף ממכירת נשק וכמה הרוויח. גאידמק נאם על ההיסטוריה של אנגולה מאז המלחמה הקרה וטען שהוא אחראי לשלום במדינה. "אני הבאתי שלום לאנגולה, עכשיו יש שם שגשוג בזכותי". לדבריו, העובדה שהביא לשלום באנגולה עודדה את היציבות באפריקה כולה.
הוא אמר כי הפעילות העסקית שלו תמכה בממשלה באנגולה ואיפשרה להפסיק את מלחמת האזרחים במדינה. כאשר הסטודנט הפריע לו באמצע ההסבר, גאידמק פנה לעברו וצעק עליו "שתוק, סתום את הפה ולך קיבינימט". אני לא פוליטיקאי מקצועי - אמר כשהסביר את ההתפרצות. לאחר מכן המשיך להציג את פעילותו באנגולה.
גאידמק אמר לסטודנט "אתה שואל שאלות פרובוקטיוויות, אבל אני שמח לענות על זה - כי זה רק מוכיח שאני פותר משברים בינלאומיים".
"הסטודנט שאל אותי שאלה מאוד מעניינת ואז הוא ענה לעצמו", אמר גאידמק ל-TheMarker. "הוא לא נתן לי להסביר לו, ובמקום זאת הוא חזר שוב ושוב על שאלתו ותשובתו. כשניסיתי להשיב לו, הוא לא נתן לי את האפשרות להגיב. אמרתי לו שזה מאוד חשוב שאתן לו את התשובה".
"עניתי לסטודנט לגבי פעולותיי באנגולה. כמה מסובך היה המצב הכללי באפריקה בשנות השבעים והשמונים. עניתי לו לגבי פעולותיי כסוחר דלק עבור ממשלת באנגולה. כל מה שעשיתי היה במסגרת החוק".
"מדובר במניפולציה בנוגע למעורבותי באנגולה. אדם זה null שאין לו שום ידע בנושא - שתל את התשובה בשאלתו. אין שום בעלי אינטרסים מאחורי העניין, ואני שמח שאנשים שואלים מה שהם לא מבינים".
"לא היתה אלימות. אלו היו חילופי דברים. המשכנו לדבר ללא אלימות".
האירוע התרחש במסגרת שבוע מעורבות פוליטית של אגודת הסטודנטים בו נציגי המפלגות השונות מוזמנים לשיחות קפה-פוליטי עם הסטודנטים. גיל גולדנברג, יו"ר אגודת הסטודנטים בתל אביב, אמר כי "גאידמק, כעומד בראש מפלגת צדק חברתי, הגיע - ואיתו כל אמצעי התקשורת. שאלו אותו את השאלות הכי קשות - כולל אלו שלא שואלים פוליטיקאים אחרים. זה לא היה עימות. פשוט הגיעו שם למקומות שלא היו צריכים להגיע אליהם. בסך הכל, אני שמח מאוד וזה לא מובן מאליו, שגאידמק, דמות מרכזית ומעוררת מחלוקת, תגיע לקמפוס".
"לפני הגעתו של גאידמק לקמפוס פעילי מרצ תלו שלטים - מרצ נלחמים בשחיתות. התפתח עימות מילולי בין פעילי מרצ לפעילי צדק חברתי. אלו ניסו להוריד לאלו את השלט".
לאחר העימות עם הסטודנט המשיך גאידמק את נאומו. במסגרתו אמר גאידמק שהוא ינהל מו"מ עם החמאס. בנוסף, הצהיר גאידמק שהחרדים צריכים לקבל את כל שהם מבקשים כדי שיוכלו לקיים תרי"ג מצוות. "כי אנחנו קודם יהודים לפני שאנחנו ישראלים", דברי גאידמק.קרן משפחת בלווטניק העניקה תרומה בת 5 מיליון דולר

התרומה תאפשר הרחבת פעילות ביה"ס למדעי המחשב באוניברסיטת תל-אביב שיקרא מעתה בית הספר למדעי המחשב ע"ש בלווטניק, הגדלת מספר אנשי הסגל והרחבת פעילות ביה"ס בחזית המדע.
התרומה תאפשר גם לביה"ס להרחיב את מאגר המלגות, להגדיל את מספר אנשי הסגל ומענקי המחקר , לחזק את הקשר בין האקדמיה לתעשייה וכן להרחיב את פעילות ביה"ס בחזית המחקר והמדע כולל פתיחת ערוצים חדשים של לימודים דו-מסלוליים בנושאים בין-תחומיים מתפתחים כגון חישוב קוונטום וביו-אינפורמטיקה . 
קרן משפחת בלווטניק ידועה בהיסטוריה מרשימה של תמיכה במלגות לקידום המדע באוניברסיטת תל-אביב ובתכניות חינוך בישראל ובעולם. מר בלווטניק הוא המייסד ויושב הראש של קבוצת Access Industries, קבוצה תעשייתית שמשרדיה הראשיים בארה"ב והיא משקיעה בשלושה מגזרים: משאבים טבעיים וכימיקלים; תקשורת וטלקומוניקציה; ונדל"ן.
למדעני בית הספר למדעי המחשב של אוניברסיטת תל-אביב הכרה בין-לאומית בשל מצוינותם וכושר ההמצאה שלהם. רבים מהם עומדים בראשות צוותי מו"פ של תאגידים רב-לאומיים, ובהם Google ו-CheckPoint, והם ממשיכים ליצור טכנולוגיה חדשנית – כגון תיב"ם תרופות פרמצבטיות – בעלת השלכות של ממש לעתיד.
פרופ` צבי גליל, נשיא אוניברסיטת תל-אביב מציין כי "תרומת קרן משפחת בלווטניק לא רק מוכיחה מחויבות יוצאת דופן למרכז המוביל בישראל להשכלה גבוהה, אלא גם תורמת תרומה חשובה להפיכת המגמה באקדמיה הישראלית – מ`בריחת מוחות` ל`משיכת מוחות`.
פרופסור חיים ג` וולפסון, דקאן הפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר, אומר שהתרומה עתידה לחזק את ישראל בדרכים רבות. "למדענים ולבוגרים שלנו תפקידי מפתח בכלכלה הישראלית מבוססת הטכנולוגיה העילית ההולכת וגדלה באופן מרשים". עוד אומר פרופסור וולפסון כי "מדעני מחשב באוניברסיטת תל-אביב מרחיבים את הגבולות של כל תחום שאפשר להעלות על הדעת, כולל רפואה. איש אינו יודע בדיוק לאן יובילו אותנו מדעי המחשב, אך לרוחה הנדיבה ולתמיכתה של קרן משפחת בלבטניק יהיה תפקיד מרכזי בעיצובו של העתיד.
" זו מתנה נדיבה ביותר, והיא תסייע לנו לשמור על עמדת ההנהגה שלנו בתחום המחקר והחינוך", אומר פרופסור עמוס פיאט, ראש בית הספר למדעי המחשב ע"ש בלווטניק. "המימון החדש יאפשר לנו להכפיל את מספר מלגות המחקר שלנו וייצור הזדמנויות חשובות למחקר גדול".זנות וסחר בנשים

באזור התחנה המרכזית הישנה, 20 ד` מהאוניברסיטה, תעשיית המין פורחת: זונות, חנויות סקס ולקוחות.
מה גורם לאישה להיות זונה?
תנאי המחייה, התייחסות הסביבה, המשטרה והשלטונות - מפגש מזעזע, עם יותר שאלות מתשובות, ההרצאה התקיימה ב- 7/7/08 במוקד הסיוע לעובדים זרים- רח` נחלת בנימין 75. לאחריה נערך סיור מודרך בסביבה.
למאמר בנושא לחץ
כאן.
לאן פונים לעזרה: לחץ
כאן.הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, תל-אביב

הפסטיבל שננעל בחודש יוני, והציג שלושה סרטים של סטודנטים מאוניברסיטת ת"א, הוא אחד הפסטיבלים הגדולים בעולם לסרטי סטודנטים, ונחשב לאחד החשובים בעולם בתחום זה.
מדי שנתיים, בחודש יוני, מתכנסים בתל-אביב מאות סטודנטים, מרצים ואורחי כבוד ידועי שם מהשורה הראשונה של תעשיית הקולנוע בעולם, לשבוע עשיר ואינטנסיבי של קולנוע צעיר ורענן, ולמפגש תרבותי יוצא דופן.
מאות סרטים, הקרנות בכורה, אירועים קולנועיים מרתקים, סדנאות, כנסים ופרויקטים מיוחדים מתקיימים זה לצד זה, מזמינים אלפי מבקרים לאולמות הסינמטק מדי יום.
הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים מנוהל ומופק מאז 1986 על-ידי סטודנטים לקולנוע מאוניברסיטת ת"א, והוא צבר במשך עשרים שנות קיומו יוקרה ומוניטין רבים.
יעדי הפסטיבל
קולנוע וקולות אחרים - הפסטיבל רואה חשיבות עליונה במתן במה יוצאת דופן לחשיפת היצירה הקולנועית הסטודנטיאלית מהעולם כולו, כולל ממדינות שהיצירה הקולנועית בהן נמצאת בחיתוליה
בית בינלאומי לסטודנטים – הפסטיבל שואף להוות מקום מפגש קבוע לקירוב לבבות בין הצעירים מהתרבויות השונות, גישור על פערים תרבותיים ופיתוח הסובלנות באמצעות הקולנוע.
ישראל שלא הכרתם – אנו רואים בפסטיבל אמצעי תרבותי וחברתי יוצא דופן, להצגת ישראל אחרת בפני העולם, ישראל הדוגלת ומשקיעה בפלורליזם, תרבות ושוויון הזדמנויות.
התפתחות מקצועית – הפסטיבל מקפיד לקיים אירועים מיוחדים, כיתות אמן וסדנאות מקצועיות עם יוצרי קולנוע מהשורה הראשונה בעולם, מתוך מטרה לאפשר לקהל המשתתפים בהן חוויה חד-פעמית וקפיצת מדרגה מקצועית.
קידום הקולנוע הישראלי - באמצעות התחרויות של הפסטיבל, המפגשים והאירועים, נחשף דור המחר של הקולנוע הישראלי בפני משקיעים פוטנציאליים, שיתופי פעולה אפשריים והזדמנויות משמעותיות לקידום הקריירה.
חגיגה תרבותית לקהל הרחב – לפסטיבל קהל רחב של מבקרים, מכל שכבות האוכלוסיה ומאזוריה השונים של הארץ. אנו רואים חשיבות רבה בעצם קיומו של אירוע תרבותי זה, המציע לקהל המבקרים תכנים מרתקים בתחום הקולנוע בפרט והתרבות בכלל.אוניברסיטת ת"א ושוק ההיי-טק המקומי

במהלך חודש יוני נערכה סדרת מפגשים בין סטודנטים לנציגי ההיי-טק המקומי. 
בית הספר למדעי המחשב בפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר, באוניברסיטת תל-אביב החליט להרים את הכפפה ובשלוש השנים האחרונות הוא עומל במטרה ליצור גשר בין האקדמיה לתעשייה. הסדרה כללה שלושה מפגשים בין הסטודנטים לאנשי קהילת ההון סיכון ונציגי חברות הטכנולוגיה הגדולות.
במפגשים השתתפו צ`ק פוינט, אינטל, גוגל, ECI, IBM מיקרוסופט, סיסקו, RAD,NICE אורקל, HP-מרקורי וכן נציגים מההון סיכון המקומי, מהקרנות כרמל, BRM, גיזה, אביב, EVERGREEN ואחרות. במפגשים נחשפו אנשי התעשייה לעבודות המחקר שנעשות והסטודנטים האזינו להרצאות בנושאי היזמות והחיים האמיתיים.
במסגרת המפגשים התארח גם פרופ` פול גומפרס מבית הספר לעסקים בהרוורד. בנוסף נערכה "תחרות החדשנות - CS INNOVATION " בין עבודות המחקר של התלמידים.
במסגרת העמקת שיתוף הפעולה בין התעשייה לאקדמיה, הוקם בתל-אביב מכון המחקר המשותף לצ`ק פוינט ולבית הספר למדעי המחשב בתחום של אבטחת מידע.עם הפנים קדימה: אוניברסיטת תל אביב מקימה קריית סטודנטים

אוניברסיטת תל-אביב חתמה היום עם חברת שיכון ובינוי יזמות נדל"ן (לשעבר שיכון עובדים) מקבוצת שיכון ובינוי על הסכם להקמת קריית סטודנטים – פרויקט הבנייה הגדול של קומפלקס מעונות בפאתי קמפוס האוניברסיטה.  
בניית מגדלי המעונות תאפשר לאוניברסיטה לקרב אליה קבוצות אוכלוסיה מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל ולהציע מענה דיור לתלמידי חו"ל, לעולים חדשים ולצעירים מיעוטי יכולת. כמן כן תאפשר לאוניברסיטה להציע מגורים לדוקטורנטים ולאנשי סגל צעירים.
קריית הסטודנטים תשתרע על שטח בנוי של כ-35 אלף מ"ר ותכלול, בין היתר, 8 בניינים בני 7 עד 9 קומות, מועדונים ושטחי רווחה בהיקף של כ-2,500 מ"ר.
הפרויקט כולל את שיפוץ מתחם אינשטיין והקמת מתחם ברושים, ויכלול 2,300 מיטות מתוכן כ-1,000 בדירות סטודיו מרוהטות ומאובזרות בהתאם לצרכי הסטודנטים. היקף עלות הקמת הפרוייקט נאמדת בסך של 400 מיליון שקל.
לקריאת כתבה בעניין שהתפרסמה בעיתון גלובס
הפרויקט תוכנן על ידי משרד האדריכלים `קייזר לקנר` ויבנה בשיטת BOT באמצעות חברת שיכון ובינוי יזמות נדל"ן (לשעבר שיכון עובדים) ועל ידי חברת סולל בונה תשתיות. בניית הפרויקט צפויה להסתיים תוך 4 שנים ותקופת הזיכיון לתפעולו ניתנה ל-25 שנה.
שיכון ובינוי יזמות נדל"ן )שיכון עובדים( הינה הזרוע היזמית בישראל של קבוצת שיכון ובינוי ויזמית הנדל"ן הגדולה בישראל הודות לניסיון רב שנים בפרויקטי בנייה מורכבים, מובילות טכנולוגית והקפדה על מתן מעטפת מושלמת של מוצר ושרות לאיכות חיים.
הבניין הראשון בקרית מעונות הסטודנטים וטקס הנחת אבן הפינה נערך בחודש מאי האחרון ייקרא ע"ש שלה ומואיס ספרא מברזיל, מתוך הוקרה והערכה לתרומתם הגדולה והנדיבה לאוניברסיטה.
נשיא האוניברסיטה פרופ` צבי גליל אמר, כי בניית הקריה תאפשר להוציא לפועל את תוכניתה החברתית של האוניברסיטה לקרב אליה קבוצות אוכלוסיה מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, ואמר כי רכישת ידע והשכלה מהווה מכשיר מרכזי במוביליות חברתית ובהקטנת פערים בין קבוצות אוכלוסיה שונות בתוך החברה הישראלית. "בניית הקריה תיתן פתרונות לסטודנטים הזקוקים לדיור ושמצבם הכלכלי לא מאפשר להם להשיג דיור במחירי השוק הגבוהים. קריית המעונות היא גם מענה להיצע המצומצם של שוק הדירות ברחבי תל-אביב", אמר פרופ` גליל.
מנכ"ל שיכון ובינוי יזמות נדל"ן, עמנואל לזוביק אמר " אנו גאים להיות חלק מהקמפוס החדש של אוניברסיטת תל אביב, ולהיות אלה שיעזרו לאוניברסיטה במשימות קשות וחשובות של קירוב הפריפריה למרכז, הענקת השכלה לסטודנטים מעוטי יכולת ועוד.
לשיכון ובינוי יזמות נדל"ן היסטוריה של 75 שנים בבניית מדינת ישראל לאורכה ולרוחבה - את הניסיון הזה ננצל על מנת להעניק לסטודנטים את סביבת המגורים הטובה ביותר".
מנכ"ל אוניברסיטת תל אביב, מר מוטי כהן, אמר כי קריית הסטודנטים החדשה תגדיל באופן משמעותי את מספר המטות המיועדות לסטודנטים ותאפשר לאלפים מהם ללמוד באוניברסיטה בתנאים נוחים. "בניית מגדלי המעונות תוסיף חיות לקמפוס האורבאני ותאפשר לאוניברסיטה להציע דירות לדוקטורנטים וחברי סגל צעירים, להרחיב את התכניות הבינלאומיות שלה ולתת מענה דיור לסטודנטים מחו"ל", הוסיף כהן.
יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, גיל גולדנברג, הוסיף כי "קריית האוניברסיטה החדשה הינה צעד חשוב ומבורך, בדרך לפתרון מצוקת הדיור לסטודנטים בעיר תל אביב, בה מחירי שכר הדירה מזנקים. הסטודנטים של תל אביב קורסים תחת העול הכלכלי, ובניית קריית סטודנטים חדשה, במחירים הגונים ובתנאים טובים – יקלו על המצב הקיים ויהפכו את חייהם של אלפי סטודנטים לנוחים הרבה יותר".כפר גלובאלי: משלחת אקדמאית בכירה מהודו

משרד החוץ, בשיתוף שגרירות ישראל בהודו, יזמו הבאת משלחת אקדמאית רמת-דרג של ראשי שמונה אוניברסיטאות מובילות בהודו. המשלחת כוללת אישים בכירים ביותר מהמגזר האקדמאי ההודי וזהו ביקור ראשון מסוגו מהודו בישראל. משרד החוץ מייחס חשיבות רבה לביקור המשלחת, כבסיס ליצירת שיתופי פעולה מתמשכים עם המגזר האקדמי בהודו ועל מנת לקדם את היחסים בין שתי המדינות.
המרכז למנהיגות חדשה, נבחר לתאם ולהוציא לפועל את תכנית הביקור, ונציגיו עובדים בתיאום מלא עם גורמי משרד החוץ הרלוונטיים.
לקריאה על חברי משלחת:

Delegation from India
July 7th-10th,2008 

Jawaharlal Nehru University: Professor B.B.Bhattacharya, Vice Chancellor
Jawaharlal Nehru University - www.jnu.ac.in- extremely political University. Many generations of political leaders have studied there. Known for its international relations and politics departments. Currently offers one course on Israel politics and a Hebrew class. Has a large Language school. The university is only for M.A students and above. 
Jamia Millia Islamia University: Professor Mushirul Hasan Vice-Chancellor
Jamia Millia Islamia- www.jmi.nic.in - A Muslim University. Considers it self secular. Recently signed MOU for an Iranian/Persian study Centre. Has a strong Palestinian orientation. 
Aligarh Muslim University – Vice Chancellor - (Dr.) P.K. Abdul Aziz
Aligarh Muslim University - www.amu.ac.in - A Muslim university which accommodates non Muslim students as well. So far there was no cooperation with them. The university has a variety of faculties and considers it self as secular. 
North East Hill University – Vice Chancellor- Pramod Tandon
North East Hill University - www.nehu.ac.in - The leading University among the North East States. Has a faculty for environmental studies. 
Delhi University – Vice Chancellor – Deepak Pental
Delhi University- www.du.ac.in - Has about 15 Faculties (including music medicine...). Highly regarded in India. 
Mahatma Gandhi University – Vice Chancellor- Dr. Jancy James
Mahatma Gandhi University - www.mruniversity.edu - Has every possible faculty including Dentistry and Medicine. Known for their Science departmentקאן זה כאן - SHOWREEL 2008

החוג לקולנוע וטלויזיה מסכם שנה מצוינת של יצירה ועשייה, שחייתה שוב שנה של נוכחות בולטת במסגרות התחרותיות היוקרתיות ביותר.סרטי החוג השתתפו בהצלחה בפסטיבלים בקאן, טרבייקה ולוקארנו, נמנו על חמשת המועמדים הסופיים לסרט הסטודנטים  חזר בתחרות האוסקר וזכו בפרס ראשון בפעם השנייה ברציפות בתחרות "CILECT" של כלל בתי הספר לקולנוע בעולם.
האמונה באיכותם ובייחודם של הסטודנטים והסטודנטיות שלנו מקבלת חיזוק רב בשנים האחרונות, בדמות הישגים כאלה שהם ברמה העולמית הגבוהה ביותר. במהלך השבוע יוקרנו סרטי אמצע הדרך לצד סרטי גמר בתואר ראשון ותואר שני,אשר יציגו מגוון רחב של גישות, תפישות והתנסויות וישקפו את המאמץ הרב, המסירות והשיתוף המאפיינים את תהליכי היצירה הקולנועית."איפה היית ביום שני בשעה חמש?"

תיאטרון קהילתי בית סוהר איילון בשיתוף החוג לאמנות התיאטרון, הפקולטה לאמנויות ע,ש יולנדה ודוד כץ מציג: "איפה היית ביום שני בשעה חמש?", בהנחיתו ובימויו של פיטר הריס, רכזת הפרויקט: ק. חינוך- אתי ישי.
ההצגה התקיימה במרכז החינוך בבית סוהר איילון.
חמישה עשר סטודנטים מהחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב, ועשרה אסירי עולם המרצים את עונשם בכלא איילון, סיפרו את חוויית המפגש ביניהם, שהתקיים אחת לשבוע ביום שני בשעה חמש במהלך שמונה חודשים.
שאלות לא פשוטות העוסקות בתפיסה הסטריאוטיפית האחד את השני, גבולות המוסר, מסיכות, אשמה, בושה וחרטה טופלו במפגשים בזירה התאטרונית והוגשו לקהל המוזמן בסצנות, שירים ומונולוגים.ת"א בחזית העולמית

לראשונה מומחה ישראלי למצבי חירום יוצא מטעם האו"ם - גילי שנהר, מומחה ישראלי לניהול אסונות, יצא כנציג UNDAC (ארגון האו"ם לניהול, תיאום והערכת מצבי אסון), לאי UNGUJA בזנזיבר כחבר ממשלחת מומחים אשר תבחן את המצב ההומניטארי באי שזרם החשמל אליו נותק לפני כשבועיים.
שנהר, יועץ בכיר ומומחה בתחום מענה לאסונות ומוכנות למצבי חירום מאונ` ת"א, הוא הישראלי הראשון המצטרף למשלחת של ה-UNDAC, ארגון אשר מחזיק במאגר מומחים הכולל כ-150 מומחי ניהול אסונות המגיעים מ-56 מדינות.
הצטרפות שנהר למאגר המומחים ולמשלחת הנוכחית התאפשרה בעקבות מהלך שהוביל משרד החוץ בשנה שעברה אשר הביא לצירופה של ישראל לארגון, לאור ההכרה הבינ"ל ביכולות של מומחים ישראלים בטיפול במצבי חירום (כולם בעלי ניסיון בפועל בניהול מערכי סיוע בארץ ובחו"ל).
שנהר יצא ב 10.6 כחלק מצוות בן 5 מומחים מטעם הארגון לסייע לממשלת זנזיבר (טנזניה) בהתמודדות עם משבר הנובע מניתוק אספקת החשמל לאי Unguja – אחד מאיי זנזיבר, בו למעלה מ-700 אלף תושבים הנמצאים ללא אספקת חשמל מזה כשבועיים, וכתוצאה מכך סובלים מפגיעה חמורה בכל השירותים החיוניים: רפואה, חינוך, תברואה, תשתיות ועוד.
הצוות יצא לבקשת הממשלה המקומית לבצע הערכת ההשלכות ההומניטאריות של ניתוק החשמל, וכן לבנות אסטרטגיית מענה רב שלבית לטווח המיידי, הבינוני והארוך, על מנת לסייע למשרד האוצר להתמודד ולוודא פעילות השירותים החיוניים לאוכלוסייה."חזון של מצוינות ושל אחריות חברתית" - פרויקט לחונכות טכנולוגית בבית הספר למדעי המחשב

פרויקט לחונכות טכנולוגית המשותף למדור למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים ע"ש רות ואלן זיגלר, לחברת סיסקו ישראל ולבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטה פועל זו השנה השנייה.  מטרת הפרויקט לסייע בידי בני נוער תלמידי תיכון בלימוד תחום ניהול רשתות תקשורת מחשבים כדי שיוכלו להשתלב במסלולי לימוד טכנולוגיים בהמשך דרכם. את התלמידים חונכים סטודנטים לתואר ראשון מבית הספר למדעי המחשב בפקולטה ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר באוניברסיטה. הסטודנטים מנחים את התלמידים אחת לשבוע במשך שנה אקדמית מלאה בתמורה למלגה.
הפרויקט ממומן על ידי
Cisco ומופעל על ידי המדור למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים ע"ש רות ואלן זיגלר. מושם בו דגש על קשר אישי בין הסטודנט לתלמידו ועל הצבת מודל לחיקוי בעבור בני הנוער. חנה דורסמן, מנהלת המדור למעורבות חברתית, אומרת: "אוניברסיטת תל-אביב מברכת על שיתוף הפעולה החשוב עם חברת
סיסקו. לשתיים חזון של מצוינות ושל אחריות חברתית, והפרויקט מממש חזון זה".

"אני שמח לשתף אתכם בעובדה שאחוזי ההצלחה של החניכים בבחינת ה-CCENT שנערכת בימים אלה ברחבי הארץ גבוהים מאד (עומדים על כ-90%)...מעבר להצלחה הלימודית שהתאפשרה בזכות תרומת הפרויקט המקסים הזה, זיקת חניכים חלשים רבים לתכנית "נטע" גברה בזכות רמתם הגבוהה והאישיות הכובשת של הסטודנטים." כותב ערן רביב, מנהל תכנית "נטע", מפעילת הפרויקט. להרחבה על תוכנית "נטע" לחץ כאן.אוניברסיטת ת"א לבשה לבן

במסגרת אירועי לילה לבן 2008 חגגה אגודת הסטודנטים עם מופעים, סרטים ומוזיקה בקמפוס אוניברסיטת תל אביב. לאתר העיר הלבנה.
בכיכר אנטין הופיעו להקת הדג נחש והרכבי מוזיקה סטודנטיאלים, מופע האימפרוביזציה `freeze` בביצוע שחקני החוג לתיאטרון.
בבניין מקסיקו הוצגו מיטב סרטי הסטודנטים שהופקו בחוג לקולנוע, `אוכלים` - מחזה מאת יעקב שבתאי בבימויו של עופר שיינברג.
בניין קיקואין - הקרנת זוכי הפסטיבל הבינ"ל לסרטי סטודנטים 2008.
בבניין האקדמיה למוזיקה - מופע מוזיקלי של החוג למוזיקה - תזמורת סימפונית, מקהלה אורטורית, מקהלה קאמרית, אנסמבל אופרה, אנסמבל מוזיקה בת זמננו והרכבים קאמריים.Case competition 2008

הפרק המעניין ביותר בתחרות Case competition, שהתקיימה אתמול בפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנטי של אוניברסיטת תל-אביב היה הרגע שבו ניתח יו"ר התחרות, אלי הורביץ, את מצבה של חברת גיוון אימג`ינג ( 15.12 +0.73% ) ( 4950 +3.43% ), שהועמדה במרכז התחרות. גיוון היא חברת לציוד רפואי, שפיתחה מצלמה ממוזערת המתבססת על טכנולוגית טילים של רפא"ל. המצלמה מוחדרת למערכת העיכול ומסוגלת לאבחן בעיות רפואיות במעיים ובוושט.הרשעה בתקשורת

הכנס האחרון של פרויקט "הלכה למעשה" עסק בקשר בין משפט לתקשורת, בדיון על היבטים של הרשעה בתקשורת: מצבים בהם כאשר אדם נחשד בעבירה, לרוב איש ציבור או דמות מוכרת, עליו להתמודד עם משפט בתקשורת, עוד לפני שהחל הליך משפטי, אם החל, ובמהלך ההליך.  השיח מעורר שאלות פרקטיות ותיאורטיות, כגון: מהו הגבול הנכון וכיצד יש להתוותו, בין זכות הציבור לדעת וחופש הביטוי, לבין זכותו של אדם לשמו הטוב, למשפט צדק ולהימנעות מהרשעה ציבורית טרם שהורשע בבית המשפט? מה קורה כאשר לא נפתח הליך משפטי עקב חוסר אשמה או ראיות, או שבסוף ההליך החשוד מזוכה, אך ההד הציבורי והשפעת הכותרות המרשיעות נותרים עוד זמן רב לאחר תום הפרשה? האם הלך הרוח התקשורתי חף מהשפעה על ההליך המשפטי? האם מוצדק כי בנוסף להגנה המשפטית, צריך חשוד לעסוק בחזית נוספת של הגנה, מול התקשורת? כיצד ניתן להתמודד מול התקשורת?
הכנס עסק בסוגיות אלו. פרויקט "הלכה למעשה" נוסד על מנת לחבר בין עולם הפרקטיקה המשפטי לעולם האקדמי. אחת ממטרותיו היא לעורר שיח אקדמי בעניינים משפטיים העולים לכותרות, תוך דיון בהיבטים התיאורטיים, הפרקטיים והחברתיים שלהם. במסגרת הפרויקט יתקיימו השנה מספר אירועים, בהם יידונו נושאים משפטיים אקטואליים.תואר דוקטור לשם כבוד לפילוסופיה של אוניברסיטת תל-אביב ללילי ספרא

לאות הוקרה על מסירותה רבת-השנים לרווחה אנושית וצדק חברתי; על מעמדה כאחת הנדבניות החשובות בעולם; על תמיכתה הנרחבת ביוזמות יהודיות, חינוכיות, מדעיות, רפואיות תרבותיות והומאניות, שבזכותן זכתה לכיבודים ממדינות וארגונים בכל רחבי העולם;
ולאות הוקרה מיוחדת על ידידותה החמה למדינת ישראל מזה עשרות שנים; מסירותה לצמצום פערים חברתיים ולהגברת הנגישות להשכלה גבוהה בישראל כמייסדת
"קרן אייסף" עם בעלה אדמונד; יוזמתה ונחרצותה להקמת ביה"ח לילדים ע"ש אדמונד ולילי ספרא במרכז הרפואי שיבא, המטפל מדי שנה בעשרות אלפי ילדים חולים; ועל תמיכתה הנדיבה כיו"ר קרן אדמונד ג`. ספרא בקידום המחקר בביואינפורמטיקה באוניברסיטת תל-אביב.עד שיצא עשן לבן

תנועת קול אחד (OneVoice) הציגה תערוכת כיסאות- "עד שיצא עשן לבן" בכיכר רבין בתל-אביב, באוניברסיטה העברית בירושלים ועכשיו גם באוניברסיטת ת"א‚ במטרה לדרוש מהמנהיגים להמשיך במשא ומתן עד להגעה להסכם שיביא לסיום הסכסוך. 
פרויקט הכיסאות נולד בעקבות הרצון לשלב בין האומנות לבין המסר של התנועה. הכיסא נבחר כסמל לתהליך הידברות ומשא ומתן סביב שולחן הדיונים. הרעיון: 24 אומנים קיבלו 24 כיסאות גדולים (בגובה 2 מטרים וברוחב מטר) ונתבקשו לעצב אותם באופן המבטא את הסיכויים והסיכונים שבתהליך המשא ומתן. כל אומן העניק את הפרספקטיבה שלו לכיסא המשא ומתן על מנת להמחיש את החשיבות והצורך לדבר גם אם זה קשה.
התערוכה שולחת מסר ברור למנהיגים: המשיכו במשא ומתן עד שייצא עשן לבן‚ עד שיחתם הסכם. הכיסאות הוצבו על במות מסודרים במעגל. במרכז המעגל הוצב שולחן גדול המסמל את שולחן המשא ומתן. המיצג הוצב על גבי משטח דשא סינטטי אשר יצר אזור תחום בו התנהלה התערוכה.
האמנים המציגים: גד אולמן, רוני סומק, ליבי שרוט, רויטל קרוב, נופר קדמי, יעל הקש, אלה גרינבאום, יוספה שטרוק, יצחק מבורך, מאיר אטגד`י, אודרי מאייר, זאב הררי, איה אליגון, סיגל בלאייר-גת, עודד שורר, כרמל מירב, ליאורה רוזנמן, אורן כהן-ניניו, עינב דהאן, בת דיבלי, חנן הוכמן, רחל נבון, חיים כהן, ניר שלו וגלית ארז.המלחמה על הבית - ספרו של רן כהן אודות המאבק על חוק הדיור הציבורי

"הקולות נספרו: 49 קולות בעד החוק, 24 נגד. לא היה גבול להתפרצות השמחה באולם וביציע – שם גדשו צהלות השמחה של פעילי הדיור הציבורי ופרצו את כל החסמים הממסדיים. מהלכים פוליטיים רחוקים בדרך כלל מביטויים רגשיים עמוקים, אולם לתחושת האושר שלנו לא היה גבול. אפילו סדרני הכנסת גילו סבלנות כלפי פעילי הדיור הציבורי, ופנו אלי בתחינה שאעזור להשליט סדר".  אין חוק המזוהה יותר עם מחוקקו מאשר חוק הדיור הציבורי עם רן כהן. הספר מנסה לפענח את הסיבות לכך, ומזהה אותן במפגש המפתיע והנדיר בין פעילות פרלמנטרית ובין פעילות אותנטית במה שנהוג לכנות ה"שטח", כלומר בקרב הציבור. בסיפור של חוק הדיור הציבורי משחקים תפקיד חברי כנסת, שרים, ועדות, אך לא פחות מכך – דיירים, משפחות ופעילי שכונות. כל אלה הצטרפו יחד למהלך בעל משמעויות חברתיות, ציבוריות ופוליטיות יוצאות דופן בישראל. בשפה קולחת מוביל רן כהן את הקורא דרך תהליכי ניסוח החוק והחקיקה, תוך כדי אלפי ביקורים אצל משפחות בכל רחבי הארץ; דרך קרבות קואליציוניים בוועדות הכנסת ובמליאה, הנשזרים במטות חירות של מר"צ שהוקמו בשכונות וביישובים בהם נציגי שמאל התקבלו עד אז בניכור ובבוז. לא פחות מכך, הספר הוא מסע אל הגשמה של עיקרון אידיאולוגי הולך ונעלם – צדק חלוקתי לאזרחים המוחלשים ביותר בחברה הישראלית. זהו מסע של פוליטיקאי שלא הפסיק לרגע להאמין ולעשות, ומסע של רבבות אזרחים אל הגאווה ותחושת הערך העצמי שהביאה איתה, עבור חלק מהם לראשונה בחייהם, הבעלות על הבית.
ביום 25.06.08 התקיים ערב עיון בנושא בפקולטה למשפטים ע"ש בוכמןפרופ` אהוד גזית נבחר לסגן הנשיא למחקר ופיתוח של אוניברסיטת ת"א

הועד המנהל של אוניברסיטת תל-אביב אישר פה אחד את בחירתו של פרופ` אהוד גזית (41) לתפקיד סגן הנשיא למחקר ופיתוח של אוניברסיטת תל-אביב. פרופ` גזית יכנס לתפקידו באוקטובר 2008 והוא יחליף את פרופ` חגית מסר-ירון שנבחרה לתפקיד נשיאת האוניברסיטה הפתוחה.
פרופ` גזית, מומחה עולמי בתחום
הננו-טכנולוגיה,  הוא מהמדענים הבולטים ביותר של אוניברסיטת ת"א. מחקריו הרבים פורסמו בעיתונות המדעית החשובה ביותר והוא נחשב לפורץ דרך בתחום הננו-טכנולוגיה הביולוגית והכימית. מעבדתו הינה מהגדולות והפעילות בישראל והוא הדריך ומדריך עשרות תלמידי מחקר שחלקם נמצאים במוסדות אקדמיים המובילים בעולם.

עבודתו החלוצית הובילה גם להישגים טכנולוגיים חשובים בתחום הרפואה וההנדסה אשר מוסחרו בהצלחה רבה ע"י חברת "רמות". בין הישגיו הטכנולוגיים ניתן למנות פיתוח פרה-קליני של תרופה לטיפול במחלת האלצהיימר שניתנה ברישיון לחברת מרז פרמצוטיקל הגרמנית, פיתוח פרה-קליני של תרופה למחלת הסוכרת במימון חברת תרופות אמריקאית מובילה, פיתוחים בתחום האנרגיה בשימוש בננו-טכנולוגיה, יצירת משטחים בציפוי מבנים ננו-מטריים בעלי כושר ניקוי עצמי, ופיתוחים של חומרים ננו-מטריים חדשנים בעלי תכונות יוצאות דופן לתעשייה והרפואה.

פרופ` גזית הוא חבר במספר רב של מערכות עיתונים מדעיים בינלאומיים מובילים, פעיל בארגונים מדעיים אירופיים ואמריקאים, וחבר בפורומים מדעיים של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. בנוסף למיניו האקדמי העיקרי באוניברסיטת תל-אביב הוא בעל מינוי אורח במכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס (MIT) החל משנת 2002.

פרופ` גזית זכה בפרסים רבים על עבודתו המדעית, בניהם פרס ג`ון פ. קנדי, פרס לנדאו, ופרס הצטיינות במחקר של המועצה המדעית של אוניברסיטת תל-אביב. החלוציות של עבודתו של פרופ` גזית ותרומתו לכלכלה זכתה גם להכרה של התקשורת הלאומית והבינלאומית. הוא נבחר בשנה שעברה לרשימת 40 הצעירים המבטיחים עד גיל 40 של מגזין הדה-מרקר, ועבודתו נבחרה ב-2008 לאחת ממאה ההמצאות הבולטות במעבר מהעולם האקדמי לעולם האמיתי ע"י AUTM, איגוד המנהלים של טכנולוגיות אקדמיות.60 שנה למדינת ישראל - תערוכה בספרייה למדעי החברה ולניהול ע"ש ברנדר-מוס

בתערוכה הוצגו מבחר פרסומים של חוקרים ישראלים בתחומים של מדעי החברה והניהול, המבטאים את התפתחות המחקר בתחומים אלה בשישים שנות המדינה.
מחווה מיוחדת ניתנה בתערוכה למכון למחקר חברתי שמושי ולמקימו ד"ר לואיס גוטמן. פרסומי המכון נמסרו לתערוכה באדיבות בתו, ד"ר נורית גוטמן, מרצה בחוג לתקשורת.תנופה למנהיגות העתיד של ישראל

המרכז ללימודי משפט מתקדמים באוניברסיטת תל אביב, המכשיר את תלמידיו לעמדות מנהיגות בכל תחומי העשייה המשפטית בישראל, זכה בתחילת חודש יולי לתנופה משמעותית בזכות תרומה נדיבה של עו"ד צבי מיתר. בעקבות התרומה הוענק למרכז שמו של התורם, והוא ייקרא מעתה "מרכז צבי מיתר ללימודי משפט מתקדמים".
המרכז, הפועל במסגרת הפקולטה למשפטים על שם בוכמן, משמש כחממה לעילית המשפטית של ישראל, ומושך אליו משפטנים צעירים מצטיינים מכל רחבי הארץ. זאת בזכות תוכנית לימודים ייחודית, שמעטות כמוה בעולם כולו, "אשר נשענת הן על החוקרים המעולים שלנו, והן על מיטב חוקרי המשפט בעולם, ויוצרת תשתית אינטלקטואלית חשובה למנהיגי העתיד של המשפט והחברה בישראל," אומר נשיא האוניברסיטה, הפרופ` צבי גליל.המרכז החל את פעילותו לפני כשנה, ומאז, לדברי מנהל המרכז ודקאן הפקולטה למשפטים, הפרופ` חנוך דגן, "הוא פורח ומשגשג. כבר השנה הגיעו ומגיעים אליו כ-20 פרופסורים אורחים ממיטב בתי הספר למשפטים בעולם כגון, ייל, הרווארד, NYU, ברקלי, ועוד. מתנהלים בו קורסים ייעודיים וסדנאות מחקר ייחודיות והצטרפו לשורותיו תלמידים חדשים מעולים"עו"ד צבי מיתר נרתם ברצון למשימה החיונית. עו"ד מיתר, אשר הקים את אחד המשרדים המובילים בישראל (מיתר, ליקוורניק, גבע & לשם, ברנדווין ושות`) וכיהן כיו"ר לשכת עורכי הדין בתל-אביב וכחבר בוועדה למינוי שופטים בישראל, מכיר היטב את עולם המשפט הישראלי. "צבי הבין מיד את החזון... וחיש קל התגייס לעזור," נזכר פרופ` דגן."אני צופה ומאמין שיש סיכוי סביר שתוך מספר שנים, משפטנים ואוניברסיטאות בחו"ל יכירו בכך שהמרכז ללימודי משפט, של אוניברסיטת תל אביב הוא מהמוסדות המובילים בעולם למחקר ועיון בתחומי המשפט השונים" אמר עו"ד צבי מיתרתחת חסותו של עו"ד מיתר, כחלק מתרומתו, נבחרו מקרב תלמידי המרכז עשרה עמיתי מיתר לשנת תשס"ח. מדובר קבוצה נבחרת של תלמידים מצטיינים לתואר שני ושלישי, העורכים מחקרים במגוון רחב של תחומים מרתקים ומסקרנים, כמו: יחסי הגומלין בין ההלכה למשפט הבינלאומי, יחס בתי המשפט לפוליטיזציה של השכול, ניצול מיני ביחסי סמכות, ואפילו מחקר היסטורי על הקשר בין משפט לספרות באנגליה הויקטוריאנית.קרן אורקל למחקר

ב-4 ביוני 2008, החליט הסנאט של אוניברסיטת תל אביב על הקמת קרן אורקל למחקר בתרומתם הנדיבה של אורקל ישראל, לשם קידום מחקר בנושא מערכות מידע וידע.
בזאת גם ניתן ציון מיוחד למר משה חורב, נשיא אורקל ישראל, לתרומתו לפיתוח ושיכלול המחקר בנושא מערכות מידע וידע, להתנדבותו ללא לאות לחיזוקה וקידומה של הפקולטה להנדסה, ולפועלו רב הרבדים לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל.חנוכת הקתדרה להנדסת תעשיה

ב- 17 ביולי 2008 הפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פלישמן חנכה את הקתדרה להנדסת תעשייה וקרן המחקר מיסודה של חברת אורקל ישראל.
לקריאת דברים שנשא בטקס דקאן הפקולטה, לחץ
כבוד הנשיא, פרופ, צבי גליל, הרקטור, פרופ` דני לויתן, אורח הכבוד, מר משה חורב, נשיא אורקל ישראל, אורחים יקרים, חברי סגל הפקולטה והאוניברסיטה, וכמובן, עודד יקירי.

אני רוצה לפתוח בברכה חמה בשם כל סגל הפקולטה לפרופ` עודד מימון ולמחלקה להנדסת תעשיה על הקמת הקתדרה להנדסת תעשיה, הקתדרה הראשונה במחלקה. הקמת הקתדרה והפקדתו של פרופ` עודד מימון עליה, יביאו כבוד רב למחלקה, אבל גם יתברכו מהערכה הרבה שזוכה לה המחלקה הצעירה, הדינמית, והמבוקשת הזו.

הקרירה המגוונת של עודד ממחישה את התפתחות מדעי ההנדסה בכלל והנדסת תעשיה בפרט במהלך העשורים האחרונים. עודד היה בחזית המדע במובן הרחב של המילה, ותמיד ידע להתמקם בחזית הגל של המהפכה הטכנולוגית. הוא החל את דרכו בלימוד שני כיוונים במקביל: הנדסת תעשיה וניהול וכן הנדסה מיכנית והנדסה ימית. תחום אחרון זה מסביר, אולי, את אחד מתחביביו כ-skipper. לא רבים יודעים, אבל עודד לא טס לשבתון בבוסטון כמו כולנו: הוא שט לשם בסירה.

מנקודת מוצא זו עודד המשיך עודד לתחומים חדשים ומתפתחים - רובוטיקה ובינה מלאכותית. עם הצטרפותו לפקולטה הוא יזם והקים את המעבדות לרובוטיקה, וליצור ממוחשב. כיום עודד עוסק בעיקר בחקר נושאים המשלבים בינה מלאכותית עם שיטות ניהול ידע וכריית מידע. עודד הוא בר סמכה עולמי בתחום זה: פרסם 7 ספרי מחקר, הדריך 17 דוקטורנטים, חלקם פרופסורים באוניברסיטאות בארץ ומחוצה לה, וזכה בפרסים שונים.

עודד הקים קבוצת מחקר מפוארת המנהלת תוכניות מחקר רבות רב לאומיות, ואף תומכת בסוכנויות מדעיות שונות בארץ, ציבוריות וחשאיות. לאחרונה הוא זכה לציון לשבח מאגף במשרד ראש הממשלה.

חשוב לדעת על עודד הוא שבמקביל לכל זאת הוא מחפש ערך מוסף בחיים. הוא מקדיש זמן ללימודי יוגה, מדיטציה, וקבלה, ואף מלמד נושאים אלו, לאחרונה לימד קורסי קבלה באוניברסיטת בר אילן ואף ספר בתחום.

הצטיינותו המדעית של עודד היא זו שהביאה את הנהלת האוניברסיטה להקים את הקתדרה להנדסת תעשיה. חלק חשוב בכך יש גם לחברת אורקל ולנשיאה בארץ מר משה חורב אשר הקימו קרן מחקר באוניברסיטה שחלק מיעדיה הם תמיכה בפעילות הקתדרה להנדסת תעשיה. מעבר להקמת הקרן ולתמיכה הכספית, חברת אורקל מסייעת למחלקה להנדסת תעשיה בייעוץ ובעזרה בבניית קורסים בנושאי מערכות מידע אירגוני, בהעמדת כוח אדם מסור לתמיכה בקורסים. זהו שיתוף פעולה מבורך. שיתוף פעולה שבו חברות העלית השואבות את כוחן מאיתנו, מהידע שאנו מפתחים ומכוח האדם שאנו מכשירים, ומשתתפות עימנו באחריות לחינוך הדור הבא.

בימים אלו שהנהגת המדינה סטתה מדרך המחויבות לחינוך שאפיינה את העם בעבר, אותה הדרך שהובילה אותנו למקום בו אנו ניצבים בו היום – חברה ערכית, משכילה וגאה בעצמה, ובכן בימים אלו של עיוורון בהנהגה אנו באוניברסיטאות ולמעשה דור העתיד בארץ זקוקים לתמיכה הציבורית כמו זו שזכינו לה מכם.

הפקולטה מודה לחברת אורקל על הקמת קרן המחקר ומצפה לשנים רבות של שיתוף פעולה. אתם מושקעים כאן – והצלחתנו היא הצלחתכם.

תודה מיוחדת לי למשה חורב, נשיא חברת אורקל ישראל, מהבוגרים המסורים של הפקולטה אשר תרם ממרצו וכישרונו לפקולטה בהזדמנויות שונות ואף השתתף בהקמת מועדון שילובים, מועדון הבוגרים של הפקולטה וכיהן כיושב הראש הראשון שלו.

משה, הקמת קרן אורקל למחקר בהנדסת תעשיה והתמיכה בהקמת הקתדרה היו חשובות לך אישית, ואני בטוח שהן רק ידרבנו אותך לפעול עוד בכיוון זה.

לבסוף, תודה לכל העובדים המסורים שתרמו לארגון האירוע ובפרט לעמית, אבי, ורד, גדי, וענת הלוי מקשרי חוץ

כה לחי עודד, מאהוד הימן.תעשיית ההיי טק מעודדת מצוינות - פרסי אינטל לסטודנטים תשס"ח

כמידי שנה העניקה חברת אינטל פרסי הצטיינות לסטודנטים\יות הלומדים לתואר הראשון ולתואר השני בפקולטות למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר והנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן. מטרות הפרס לעודד מצוינות בלימודים ובמחקר ומתן אפשרות להיחשף לחברת אינטל המובילה בתחומה בעולם.

השנה הוענקו פרסי אינטל ל 12 סטודנטים בתואר ראשון ושני המצטיינים בתחומי פיסיקה ואסטרונומיה, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה , מדעי המחשב, התכנית למדע והנדסת חומרים.לאן נעלמה ממלכת בית שמש - פרופ` שלמה בונימוביץ וד"ר צבי לדרמן


פרופ` שלמה בונימוביץ וד"ר צבי לדרמן מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש סוניה ומרקו נדלר באוניברסיטת תל אביב, שמנהלים את החפירות בתל מאז 1990, סבורים כי את העיר פקד חורבן אלים ביותר, שאת שרידיו חשפו בשבועות האחרונים. שני החוקרים משערים כי זו היתה עירה של "בעלת לביאות". במאה ה-14 לפני הספירה, נצורה בעירה, שלחה מלכת בית שמש קריאות לעזרה למלך מצרים - אך בקשותיה לא נענו. העיר נפלה וכמעט כל שרידיה של ממלכת "בעלת הלביאות" המפוארת נעלמו. חלק ממה שנותר נחשף כעת בחפירה חדשה
"למלך אדוני שמשי, אמור: דבר `בעלת לביאות` אמתך. לרגלי המלך שבע ושבע פעמים נפלתי. ידע נא המלך אדוני כי (מעשי) איבה נעשים בארץ, ואבודה היא ארץ המלך אדוני". את בקשת העזרה הנואשת שיגרה במאה ה-14 לפני הספירה מלכה כנענית מאחת מערי השפלה, לפרעה מלך מצרים. שם העיר שבה שלטה "בעלת לביאות" אינו נזכר במכתב זה ולא במכתבים אחרים, שבהם מתוארים אירועים אלימים שעוררו בה תחושת איום מוצדקת.
באותה תקופה התחוללו בצפון השפלה - בעיר גזר, בעמק איילון ובעמק השורק - אירועים שעירערו את שלטונם של "בעלת לביאות" ושל מלכים אחרים. "העפירו כתבו לאיילון ולצרעה ושני בני מלכאילו (מלך גזר) כמעט הוכו למוות. ידע נא המלך על המעשה הזה", כתבה באיגרת אחת. באיגרת אחרת סיפרה, כי אחת הערים באזור מושבה נפלה בידי העפירו וקראה "יצל נא המלך את ארצו מיד העפירו, לבל תאבד".


העפירו, שנזכרים בתעודות מרחבי המזרח הקדום, היו אנשים שנעקרו מהחברה ונטשו את מקום מושבם. הם התקבצו לחבורות שעסקו בשוד ובגביית דמי חסות, ושימשו גם שכירי חרב, שהשליטים של ערי הממלכה השונות שהיו אז בכנען, גייסו אותם ככוח צבאי כשרצו לתקוף את יריביהם. ייתכן שדבריה של המלכה מתארים התקפה כזאת. מאחורי העפירו, שאליהם מתייחסים מכתביה, עמדו בעלי שררה מערים שכנות, שביקשו להשתלט על עירה.

קריאותיה של "בעלת לביאות" לסיוע מפרעה, שהיה השליט העליון באזור באותה תקופה וערי הממלכה הכנעניות היו כפופות אליו, לא נענו. על כך מצביעים ממצאים שנחשפו זה עתה בתל בית שמש. פרופ` שלמה בונימוביץ וד"ר צבי לדרמן מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, שמנהלים את החפירות בתל מאז 1990, סבורים כי את העיר פקד חורבן אלים ביותר, שאת שרידיו חשפו בשבועות האחרונים. שני החוקרים משערים כי זו היתה עירה של "בעלת לביאות".

שריפה אדירה

באזור שבו שכנה העיר הכנענית בתל בית שמש, התגלו קירות שקרסו בשלמותם בשריפה אדירה, ככל הנראה באמצע המאה ה-14, וקברו תחתם שפע של ממצאים המעידים שבמקום שכנה עיר גדולה ומשגשגת. בין השאר, נמצאו באחד המבנים בעיר יותר מ-200 לבנים שקרסו, שנצרפו באש העזה. בסמוך להן נחשפו בסיסיהם של קירות מטויחים, שמהם נפלו הלבנים. החוקרים פירקו את שכבת המפולת בתהליך ממוחשב מדוקדק, כדי לנסות לשחזר את האופן שבו נפלו הקירות.
בחדר אחר נמצאו מתחת לשכבת החורבן, יותר מ-30 קנקני אגירה מלאים בתבואה, ולכן החוקרים משערים שהוא שימש לאחסון. ספסל מטויח שעמד בפינת החדר, שעליו מתקן לנסך ולידו שתי קובעות ושני נרות חרס, מעידים כי תושבי העיר עשו בו שימוש גם לצורכי פולחן. לא הרחק משם נחשפו קירות לבנים נוספים, שנפלו ארצה בשלמותם. החוקרים מתכננים לחפור מתחת לקירות, בהנחה שגם שם ממתינים להם ממצאים מרתקים.
על מאמציהם של "בעלת לביאות" ואנשיה להגן על עירם מעידים, ככל הנראה, ראשי חץ מברונזה שהתגלו בתוך מפולת הלבנים. ייתכן כי הם מלמדים על הקרב שהתנהל במקום עד שהעיר נפלה.
מכתביה של "בעלת לביאות" הם חלק מאוסף איגרות שנכתבו בכתב יתדות באכדית (הלשון הבינלאומית של אותה תקופה), על לוחות טין. הלוחות התגלו בסוף המאה ה-19 בתל אל-עמארנה שבמצרים, במחצית הדרך בין קהיר ללוקסור. האיגרות שייכות לארכיון המלכותי של פרעה אמנחותפ הרביעי - בעלה של נפרתיתי הנודעת - שערך מהפכה דתית והעתיק את בירת הממלכה מנוא-אמון (לוקסור של ימינו) לאל-עמארנה. המלך, ששינה את שמו לאחנאתון, העביר לארכיון בבירה החדשה חלקים מן התכתובת המלכותית מימי אביו, פרעה אמנחותפ השלישי. לאחר מותו זנח בנו, המלך-הילד תות-ענח-אמון, את הדת החדשה, דת השמש, ושב לבירה הישנה.
בחפירות בתל בית שמש נמצאה חרפושית (חותם) מצרית-מלכותית גדולה, הנושאת את שמו של פרעה אמנחותפ השלישי, אביו של אחנאתון. החרפושית מלמדת כי חורבן העיר התרחש בשלהי ימיו או בימי בנו. גם צלמיות של אלות כנעניות נמצאו בחפירות.
ארכיון אל-עמארנה מספק חלון הצצה חשוב ליחסים הבינלאומיים של מצרים במאה ה-14 לפני הספירה ולתמונה ההיסטורית של אותה תקופה, ומאפשר לעמוד על מצב העניינים בכנען. חלק לא מבוטל מהארכיון מורכב מהעתקי איגרות ששלח פרעה לערים שונות בכנען ובהן הוראות שלטוניות שונות. נראה כי בלוחות הטין שהושארו באל-עמארנה, שהם שרידי הארכיון של משרד החוץ המצרי במאה ה-14 לפנה"ס, יש איגרות שעסקו בעניינים שכבר סוכמו, והפקידים המצרים לא נזקקו להן עוד במגעיהם עם המעצמות השכנות או עם המושלים של ערי הממלכה הכנעניות שהיו כפופות למצרים. בארכיון יש גם איגרות שהגיעו משליטי הערים הכנעניות לפרעה, כמו במקרה של "בעלת לביאות". איגרות אלה כללו בעיקר טרוניות על שליטים שכנים ועל מצב הביטחון הרעוע בארץ, תחת השלטון המצרי.
המכתבים של "בעלת לביאות" אינם שונים מהאיגרות ששלחו מלכי ערים כנעניות אחרות. אבל על השאר המכתבים חתומים שליטים גברים, ואילו היא היתה היוצא מן הכלל - אשה שמילאה תפקיד פוליטי גבוה (מושלת עיר). החוקרים מציינים כי פרט לשני המכתבים המצוטטים כאן, אין כל מידע על קשרי המשפחה שלה, קורות חייה והנסיבות שבהן הגיעה למשרתה הרמה, אך אין ספק כי היא היתה חריגה.
סופר מממלכת גזר
לדרמן ובונימוביץ מבססים את השערתם כי העיר הכנענית בתל בית שמש היא עירה של "בעלת לביאות", על מידע רב שמצאו חוקרים אחרים. הם מציינים כי החוקר הנורווגי יורגן אלכסנדר קנוטסון, שפירסם מהדורה מדעית ראשונה של איגרות אל-עמארנה כבר ב-1915, הצביע על קרבה בין איגרותיה של "בעלת לביאות" לאיגרותיהם של שליטים באזור השפלה. הקרבה היתה הן בכתב היתדות והן בטין שממנו יוצרו הלוחות. איגרותיה של המלכה עוסקות באירועים שהתרחשו בשפלה הצפונית, קרוב לוודאי אזור מגוריה של מלכה זו.
השערתו של קנוטסון אוששה לאחרונה במלואה במחקר מקיף על מרכיבי הטין של איגרות אל-עמארנה, שאותו ערכו פרופ` יובל גורן, פרופ` נדב נאמן ופרופ` ישראל פינקלשטיין מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. לפי מחקר זה, לפחות אחד ממכתביה של "בעלת לביאות" נכתב בגזר. בעקבות ממצא זה, העלה פרופ` נאמן השערה כי מחברת המכתב ישבה בבית שמש, הנמצאת בגבולה הדרומי של ממלכת גזר. כמו גזר, גם בית שמש היתה נתונה לאיומי העפירו ולתהפוכות הגיאו-פוליטיות בכנען. נאמן ביסס את השערתו על ממצאי חפירות שנערכו בבית שמש במחצית הראשונה של המאה הקודמת.
בשנים 1911-1912 חפר בתל בית שמש החוקר הבריטי דנקן מקנזי ובשנים 1933-1928 ערך החוקר האמריקאי אליהוא גרנט, כמה עונות חפירה באתר. בשני מחזורי חפירות אלה התגלו עקבותיה של עיר כנענית משגשגת מתקופת הברונזה המאוחרת (1150-1550 לפנה"ס). בעזרת מאות פלאחים מקומיים חשף גרנט מבנים, קברים עתירי ממצאים ומתקנים ששימשו לייצור חפצי ברונזה בקנה מידה תעשייתי. משלחת החפירות בראשותם של בונימוביץ ולדרמן חושפת עתה את הרובע הצפוני של עיר זו, הפונה לעמק השורק. החוקרים מקווים כי בין הקירות שקרסו יתגלו גם תעודות כתובות, שכן בחפירותיו של גרנט נמצאה בחורבות העיר הכנענית טבלת טין ועליה מוטבע האלפבית בכתב יתדות.
עד לאחרונה התמקדו חפירותיהם בתל בית שמש, הנערכות ברציפות מאז 1990, בשרידיהם של היישובים שהתקיימו במקום בתקופת המקרא - בימים המתוארים בספר שופטים ובשנים שבהן היתה העיר חלק מממלכת יהודה. בשנים האחרונות מתגלים היישובים הכנעניים שמתחת ליישובים המקראיים. בשנים 2005-2006 חשפה משלחת החפירות בדרום התל קטעים מיישובים אלה, שנפגעו קשות בחפירות הקודמות באתר. למרות הפגיעה, השרידים מעידים על ממדי היישוב הכנעני, שהשתרע על כל שטח התל (כ-28 דונם).
בצד קנקני האגירה שנמצאו בחדר האחסון, התגלו בעונה האחרונה גם כלי חרס אחרים, שייובאו לבית שמש מקפריסין וממיקני (יוון). מאותן ארצות הובאו בדרך כלל בכלים אלה שמנים ומשחות מבושמים בצמחי תבלין, לרחבי האגן המזרחי של הים התיכון. נראה שתושבי בית שמש רכשו לא מעט מהם. ראוי להדגיש, כי חדר האחסון שייך לבניין רחב ידיים שנחשף בינתיים רק בחלקו, ועתיד להיחשף במלואו בשנים הקרובות. בניין זה, מציינים החוקרים, נסמך אל שרידי חומת העיר מתקופת הברונזה התיכונה (המאות ה-6 1ה-17 לפנה"ס), שבנויים מסלעי ענק.
האם שימשה החומה הקדומה להגנה, או שמא רק כקיר תמך, שמנע גלישת קרקע במורד המדרון שעליו נבנתה העיר? לשאלה זו מיוחסת חשיבות רבה, משום שבקרב החוקרים שוררת כיום תמימות דעים, שיישובי כנען בתקופת הברונזה המאוחרת - שבה התחוללו האירועים המתוארים בתעודות אל-עמארנה - לא היו מבוצרים: מדיניות מכוונת שנקטו שליטי מצרים, שביקשו להחליש את כוחם של היישובים הכנעניים. אם העיר הכנענית ההולכת ונחשפת בתל בית שמש היא אכן עירה של "בעלת לביאות", הממצאים המרשימים מספקים עדות מרתקת למציאות היום-יומית בכנען המתוארים בתעודות אל-עמארנה.
אירועים בחו"ל

לא נשכח

השנה, כבכל שנה, התאחדות הסטודנטים הארצית מוציאה משלחת של כ- 100-150 סטודנטים לפולין. המשלחת תצא לשבוע ימים ותבקר במחנות הריכוז וההשמדה, בבתי הקברות ובתי הכנסת היהודים ובאתרים נוספים.
לפרטים נוספים לחץ
כאן
תכניות חדשות

אקולגיה וחברות

"גוני בממלכת יצורי הזבל": כדור שהולך לאיבוד, מביא את גוני, ילדה בת 8, למזבלה המתגלה כממלכה קסומה בה היא פוגשת את יצורי הזבל. יחד איתם היא מחזירה לסביבה את הירוק לעיניים. 
הצגה מקורית על אקולוגיה וחברות, מלאת הומור, בה התפאורה והתלבושות עוצבו מחומרים ממוחזרים. לילדים בגילאי 6 ומעלה ולכל המשפחה. בהפקת החוג לתיאטרון באונ` ת"א בפקולטה לאומנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ, בשיתוף פעולה עם אקי"ם ישראל.
לפרטים נוספים לחץ כאןמשפט וסביבה – סדנת פרופ` יובל לוי ושות`

בסמסטר הראשון של שנת הלימודים תשס"ז, קיימה הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל-אביב לראשונה סדנה למשפט וסביבה . הסדנה, היחידה מסוגה בארץ, תפסה מיד עם היווסדה מקום מרכזי במחקר המשפט  הסביבתי  בישראל.    לסדנה השבועית מטרה כפולה: היא מהווה במה לחוקרים בתחום המשפט הסביבתי ותחומים קרובים להיפגש, להחליף רעיונות, ולבקר עבודות של עמיתיהם. עד לכינון הסדנה לא הייתה קיימת במה כזאת, וחוקרים בתחום – שמספרם הלך וגדל כל הזמן – נאלצו לעבוד בבידוד דיסציפלינארי, ללא מסגרת ממוסדת המאפשרת לשתף חוקרים אחרים ברעיונותיהם ובעבודתם. בנוסף, היא מספקת הזדמנות לתלמידים מצטיינים העוניינים בכך להיות מעורבים בחזית המחקר המשפטי-הסביבתי. הסדנה מעודדת גישה בינתחומית למשפט הסביבתי, וחושפת את התלמידים למגוון מתודולוגיות וסוגיות סביבתיות. העבודות המוצגות בה עוסקות בנושאים רבים מגוונים הן מבחינת תחומי המשפט והן מבחינת הסוגיות הסביבתיות. נוסף על מאמרים העוסקים בסוגיות בעלי חשיבות מקומית, עוסקות העבודות במשפט הבינלאומי וההשוואתי, כמו גם בנושאים בעלי חשיבות כלל-עולמית. החוקרים האורחים באים מפקולטות למשפטים מהארץ ומחו"ל, כמו גם מחוגים שונים, כמו מדעי המדינה, גיאוגרפיה ופילוסופיה. לאור התגובות הנלהבות שהתקבלו בשנה הראשונה ממרצים ותלמידים כאחד, תתקיים הסדנה גם השנה.‏"כלכלה אחרת" - פרויקט חינוך פיננסי בקהילה

הפרוייקט משותף לקבוצת הפיננסים סיטי והמדור למעורבות חברתית בדקנאט הסטודנטים ע"ש רות ואלן זיגלר באוניברסיטת תל אביב.
"כלכלה אחרת" הינה תוכנית לפיתוח מנהיגות סטודנטיאלית המעניקה חינוך פיננסי בקהילה. התוכנית משותפת לקבוצת הפיננסים סיטי ולאוניברסיטת תל אביב ומסיימת בימים אלה את שנת פעילותה השנייה בקהילה. התוכנית נועדה להכשיר סטודנטים שיעניקו חינוך פיננסי קבוצתי ופרטני לאוכלוסיות שונות בקהילה. התוכנית מופעלת על ידי המדור למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים ע"ש רות ואלן זיגלר.
מטרות תוכנית "כלכלה אחרת" הן הענקת חינוך פיננסי ליחידים ולקבוצות הפונים ללשכות הרווחה של עיריית ת"א יפו ולמסגרות רווחה אחרות של העירייה, פיתוח כישורי מנהיגות יצירת מודעות ואחריות למעורבות ולתרומה בקהילה וראייה חברתית ביקורתית בקרב הסטודנטים משתתפיה. החינוך הפיננסי מתבטא בהקניית כלים וידע לקבלת החלטות כלכליות מושכלות והכוונה בכל הנוגע למיצוי זכויות.
"כלכלה אחרת" פועלת בשיתוף מינהל השירותים החברתיים של עיריית תל-אביב–יפו ובהשתתפות סטודנטים לכלכלה, למשפטים לניהול ולמדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל-אביב. התכנית מאפשרת לסטודנטים לרכוש בדרך זו ניסיון מעשי בטיפול בבעיות של ממש ולהעמיק את הרגשת המחויבות לחברה.
חלק מן הסטודנטים מוצבים במחלקות הרווחה העירוניות, שם הם מעניקים לפונים חינוך פיננסי וחלקם אחראים על העברת סדנאות לחינוך פיננסי במסגרות הרווחה השונות (כגון-מועדוני קשישים, היחידה לטיפול בנפגעי סמים, מרכז שירות לעיוור וכדומה).
במסגרת התוכנית הסטודנטים מקבלים הכשרת פתיחה שלאחריה הם משובצים במסגרות השונות. במהלך שנת הפעילות מקבלים הסטודנטים הכשרות נוספות באמצעות סדנאות, שעוסקות בנושאים שונים שרלוונטיים לפעילותם וזוכים לליווי שוטף של רכזת הפרויקט. כמו-כן מקבלים הסטודנטים הרצאות העשרה שונות וסדנאות מנהיגות.
מעבר לליווי הצמוד אותו מקבלים הסטודנטים מהמדור למעורבות חברתית ומרכזת הפרויקט, נבנתה עבור הסטודנטים רשת תמיכה, בזכות שיתוף פעולה עם גופים נוספים בקהילה (כגון" עמותת "ידיד - מרכזי זכויות בקהילה, מתנדבים מביטוח לאומי, משרד עורכי דין שנותן ייעוץ משפטי במגוון תחומים) ובעזרת התנדבותם של חלק מעובדי סיטי ישראל להעניק ייעוץ בנקאי.
פרויקטים חדשים

קרן אורקל למחקר

חברת אורקל בשיתוף עם הפקולטה להנדסה ע"ש פליישמן באוניברסיטת תל אביב הקימה את "קרן אורקל למחקר".
הקרן תסייע בפיתוח, ביסוס והידוק הקשר לעולם האקדמי, ע"י תמיכה במחקרי אורך סביב מערכות המידע של אורקל באמצעות תוכנית לימודית ופעילות מחקרית.
 בשלב ראשון, הקרן תממן קתדרה חדשה בראשות פרופ` עודד מימון בפקולטה להנדסה, שתקרא "התדרה להנדסת תעשיה" ותעסוק בביצוע מחקרים באזורים חדשים בעולם מערכות התוכנה.
משה חורב, מנכ"ל ומייסד אורקל ישראל מציין כי "אנו רואים חשיבות עליונה בהקמת מרכזי מצויינות בארץ, כך שנוכל להתמודד בתחרות מול מדינות מזרח אסיה במימד האיכות". עעוד מוסיף חורב "מרכזי המצויינות ייצרו את מיטב המומחים בעולם שיגורו פו ויצמיחו את המוחות הצעירים שירצו לפעול בארץ, לגור בה ולהשאר כאן".תערוכת צילומים בספריית הפקולטה למדעי החברה ולניהול - דר` אורה סתר

דר` אורה סתר, מרצה בפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנאטי, מצלמת קטעי זיכרונות מילדותה בירושלים. עבודותיה משקפות ואינן מספרות סיפור. הן נוגעות במרקם של הזיכרונות, בחותם שלהם.
היא חוזרת לחצרות ולסמטאות של ירושלים כדי לבחון מחדש חוויות ותחושות הנעים על הגבול שבין שייכות לזרות.
הגדר, לפעמים מוחשית ולפעמים סמלית, היא הציר המרכזי שסביבו נבנתה העבודה. הצילום נעשה בצהריים, באור יום באזורים שבין טלביה ורחביה, בין בית המשוגעים לבית המצורעים.
המבט של אורה סתר מתמקד בקרוב ובנמוך וברוב הצילומים החדות חלקית, או שאין חדות כלל. שימוש מודע זה בכלים של הצילום מאפשר לסתר להעביר את החוויה של פלשבק, של שיטוט במרחבי הזיכרון שלעיתים קרובות התמונות בהם אינן חדות וברורות.
בדרך זו היא חושפת את החוויה של הילדה, בה מעורבים כאב הריחוק וההדרה עם המשיכה ליופי ההרפתקני של אזורי הגבול הנמצאים מעבר לגדר.נקודת זינוק

"נקודת זינוק" הינה תכנית המשלבת תגבור לימודי לקראת בגרויות וקורס מדריכי ומדריכות חדר כושר (במרכז הספורט בקמפוס).
בתכנית משתתפים כ 30 בני נוער הלומדים באורט רמת יוסף בבת ים (תלמידי כתה י`) ו 11 סטודנטים, הפעילים במדור למעורבות חברתית בדקנאט הסטודנטים ע"ש רות ואלן זיגלר.
במסגרת התוכנית המשתתפים מקבלים ליווי אישי של צוות התכנית, בימי התכנית הם מקבלים ארוחת צהריים חמה (פעמיים בשבוע) ובנוסף מתקיימים ימי גיבוש וכיף.
התכנית סיימה את שנתה הראשונה ועתידה להימשך בשנה הבאה (עם אותם משתתפים).
מינויים ופרסים

אות המופת לרופא מטעם האגודה לרפואה ומשפט לפרופ` נחמה לינדר

פרופ` נחמה לינדר- מנהלת מרפאת ילדים עצמאית בירושלים, בלב המגזר החרדי, מנהלת מח` ילודים במרכז הרפואי ע"ש רבין, מרצה מצטיינת ברפואת ילדים בביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב,  מדריכה של יותר מ-50 מחקרים של סטודנטים לרפואה, בעבודות גמר לתואר דוקטור לרפואה ובעבודות במדעי היסוד של מתמחים ברפואת ילדים. עוסקת במחקר, פרסמה מעל ל-100 פרסומים, הרצתה והציגה עבודות מחקר בכנסים בינ"ל ועוד. 
שבתאי זיו, מנכ"ל האגודה לרפואה ומשפט מציין שוועדת האות שבחרה את שושלת הזוכים באות המופת מורכבת מ-חמישה: יו"ר וועדת האות- שופט ביהמ"ש העליון ((בדימ.)) מר יעקב קדמי; עו"ד יורי גיא-רון- יו"ר לשכת עוה"ד; ד"ר יורם בלשר- יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל; פרופ` יהודה דנון ועו"ד אראלה יואל - חברי הנהלת האגודה לרפואה ולמשפט. הוועדה בחנה למעלה מ-98 מועמדים, שמתוכם כאמור בחרו את זוכי האות. עו"ד אילן בומבך, יו"ר האגודה לרפואה ומשפט מציין שהוכח שהענקת אות המופת לרופאים בגין יחסם המיוחד ומסירותם הרבה לחולים ולבני משפחותיהם תרמה ותתרום להגברת המודעות לנושא של יצירת קשר של אמון בין הרופא לחולה, קשר שיש לו חשיבות רבה לבריאות האדם, לא פחות מהתפתחות מדע הרפואה.פרס EMS לפרופ` בועז קלרטג

פרופ` בועז קלרטג, מביה"ס למדעי המתמטיקה בפקולטה למדעים מדויקים ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר זכה בפרס היוקרתי של האיגוד המתמטי האירופאי. לפרטים אודות הפרס היוקרתי ושאר הזוכים לחץ כאן.
הפרס מוענק כהערכה לחוקרים צעירים עד גיל 35 על תרומתם יוצאת הדופן למתמטיקה.
קצרים

קריסת הבנקים למשכנתאות בארה"ב

פרסום חדש של מכון חיים כצמן גזית גלוב לנדל"ן סוקר את קריסתו של בנק פרדי מק (Federal Home Loan Mortgage Corporation (FHLMC)) ופאניי מאי (Federal National Mortgage Association(FNMA)) שהיו תמיד בני כלאיים.
לקריאת המאמר לחץ כאן.זכרונותיו של סטודנט ניצחי

כעת אני בן 85. זה 20 שנה יש לי הזכות והכבוד ללמוד במסגרת תוכנית לומדים בגילמן של הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א.
הרחבת אופקים בתחומים רבים הפכה אצלי לצורך פנימי. משנת 1951 עסקתי ברפואה, במערכת הרפואה הציבורית. בגיל 65 התחלתי ללמוד תחומים שלא יכולתי להתענין בהם בזמן עבודתי. הייתה לי זכות ללמוד אצל מורים במשך 20 שנה (יותר מ-40 סמסטרים). 
לחיות באוניברסיטה, לפגוש אנשים בני גילאים שונים (צעירים כמוני) ובאופן מיוחד בני נוער, שלומדים, מדברים שפות שונות ובונים את עתידם ועתיד המדינה - זו היא חוויה.
דוקטור אלכסנדר ויסלפיש, סטודנט ניצחיFilm Noir

החוג לקולנוע וטלוויזיה בפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ אירח את פרופ` פוסטר הירש, בהרצאתו: "The Dark Side of the American Screen: A Look at Film Noir from the 1940s to the Present"אדריכלות עכשווית

בית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי באוניברסיטת ת"א מציג: הגשות פרוייקט סוף סמסטר ב` תשס"ח, בין ה- 21.07.08 ל- 22.07.08.ראוי שיעזוב את תפקידו

סקר מדד "המלחמה והשלום" של מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום שנערך ע"י פרופ` אפרים יער ופרופ` תמר הרמן מעלה כי רוב גדול בציבור היהודי (61% מול 30%) סבור שבעקבות החקירה נגד ראש הממשלה מן הראוי שיעזוב את תפקידו עוד טרם שיוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום.
להמשך קריאה לחץ כאן.תרבות - כיתת אמן עם אנדרס שיף בביה"ס למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה

הפסנתרן הנודע אנדרס שיף נתן כיתת אמן לסטודנטים מצטיינים במחלקה לפסנתר, באדיבות התזמורת הפילהרמונית הישראלית."מסע אל השקיעה"

הפקה ייחודית מסוגה תהפוך את בניין הפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ באוניברסיטת ת"א לספינת שעשועים המפורסמת בהיסטוריה - הטיטניק
לפרטים נוספים לחץ כאן (עמ` 5 מתוך 6)מדד השלום והמלחמה: רוב גדול בציבור היהודי ישראלי תומך בעסקת החטופים

מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום, פרסם את מדד השלום והמלחמה, יוני 2008, מאת פרופ` אפרים יער ופרופ` תמר הרמן, לפיו כיום רוב גדול בציבור הישראלי-יהודי (60%) תומך בעסקה שעל פיה ישראל תשחרר את כל האסירים הלבנונים שברשותה, כולל סמיר קונטאר  בתמורה להחזרת החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר (מתנגדים לעסקה 32%) זאת למרות שההערכה הרווחת היא כי החטופים אינם עוד בחיים ובניגוד לחודש הקודם, אז היה רוב למתנגדים (46%) לעסקה זו לעומת 38% בלבד שתמכו בה.
להמשך קריאת המאמר."הערוץ הסורי והערוץ הפלסטיני כחלק משלום כלל אזורי - ערוצים מקבילים או מתנגשים?"

המציאות האזורית העלתה  לסדר היום את השאלה האם לתת עדיפות לערוץ מדיני מסויים בתהליך קידום של שלום אזורי כולל? כחלק מסוגיה זאת עולה השאלה האם יש לנהל משא ומתן מדיני בערוץ הסורי-ישראלי ובערוץ הפלסטיני-ישראלי במקביל, או שמא יש לתת עדיפות לערוץ מסויים בשלב זה?
כל זאת ועוד נדון בערב עיון במסגרת סדרת הרצאות: "מזרח תיכון משתנה" מטעם מרכז פרס לשלום, קרן פרדריך אברט והמכון לדיפלומטיה ושיתוף פעולה אזורי של אוניברסיטת ת"א.
פוקוס

banner-focus-h.jpg
מקום מפגש המאפשר שיח פתוח - הלל ת"א

הלל תל אביב בבית התפוצות הינו מקום מפגש המאפשר שיח פתוח ומלווה את עשייתם החברתית והערכית של המשתתפים בו.  משלב בתוכו התחדשות יהודית, תרבות, קהילה לומדת ומעורבות חברתית תוך שימת דגש על הזיקה שבין היחיד לחברה.
הלל תל אביב הינו למעשה מרכז לחיי תרבות יהודית ישראלית בו מתמודדים עם שאלות מתחום ההגות והמעשה; עוסקים באופן אישי וקבוצתי באופי פעולתנו הערכית-חברתית ובבירור מהותה של החברה הישראלית כיום. אנו עומדים על העושר המגוון והקסם במורכבות של החברה הישראלית והעולם היהודי ושואלים על הרלוונטיות של הדברים לגבינו ולגבי החברה, שבה אנו חיים.אוניברסיטה נגישה

במסגרת הפרויקט דאגה אגודת הסטודנטים להכניס מכונות צילום נגישות שגובהן מתאים להפעלה של אדם אשר מתנייד בכיסא גלגלים ולאדם נמוך קומה.
לפירוט מיקום המכונות לחצו כאןתרבות בקמפוס - במהלך חודש יוני עלתה ההצגה אפרים בחוג לאומנות התיאטרון

החוג לאמנות התיאטרון, בפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ, במסגרת מסלול שחקן יוצר-חוקר, מעלה הצגה חדשה אפרים בהשראת הרומן אפרים מאת יואל הופמן ,בעיבוד מקורי של השחקנית- יוצרת רודיקה קרמניצר בבימוי משותף עם מיכל מירון .  
איש אחד, אפרים שמו, מחפש אהבה. אישה אחת, יוספה שמה, נקרעת בין בישול לסריגה. "אפרים בחדר אחד ויוספה בחדר אחר ורוחו של התינוק שמת במסדרון." שני מונולוגים השזורים אחד בשני, מלאי כאב ואירוניה עצמית, על האהבה ועל חווית הנטישה בחלל אינטימי של תיאטרון סיפור.פרויקט שיפור שירות והוראה בפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן

התוכנית להנדסת תעשייה וניהול החלה השנה ב"מסורת" ברוח הקמפוסים הנחשקים באוניברסיטאות אמריקאיות, כאשר הסטודנטים וחברי הסגל חגגו יחדיו תוך שתיית בירה את "תחילת" השנה. 
האירוע אכן תוכנן במקור לתחילת שנת הלימודים, אך עקב השביתה יצא לפועל רק החודש. קרין שסקין, סטודנטית משנה ב` וזוהר פוסטלניקו משנה ד` הגשימו, בעזרת הפקולטה, את תוכנית המסיבה עליה דובר זה זמן רב. לשם כך גויסו חסויות של חברת כח האדם CPS, של מועדון "שילובים" המאגד את בוגרי הפקולטה ושל הפקולטה עצמה. כך, על שפת הבריכה, סביב שולחנות עגולים, עם כיבוד ושתיה ולצלילי גיטרה ותופים ישבו להם הסטודנטים וחברי הסגל, בירכו אחד את השני, שיחקו כדורעף ופינג-פונג, שחו בבריכה ובעיקר הרגישו גאווה לקחת חלק בהווי הנרקם של התוכנית להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת ת"א. כולנו תקווה שהאירוע אכן יהווה השראה לשנים הבאות.
אגודת הסטודנטים

logo_student_186.jpg
דו קיום

פרוייקט הסיום של תשמיע 2008 לוקח סטודנטים יהודים וערבים, לסופ"ש של כייף, חוויה והידברות.
לפרטים לחץ כאן.

בנוסף יערך סיור משותף עם עמותת "ידידי כדור הארץ" בנושא פרוייקט "מים ושכנות טובה" המשותף לקהילה היהודית בצור הדסה ולקהילה הפלסטינאית בוואדי פוקין.מודעות חברתית - איסוף מזון לפליטים

מבצע איסוף מזון לפליטים השוכנים במקלטים בדרום תל אביב מתקיים בימים אלו באוניברסיטת תל אביב, ביוזמת הסטודנטים לעבודה סוציאלית מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל
בבניין האגודה (בניין מיטשל), בניין הפקולטה למדעי הרוח (בניין גילמן) ובבניין ביה"ס לעבודה סוציאלית (בניין שאפל), מוצבים כבר עכשיו קרטונים למוצרים בסיסיים (פסטה, קמח, אורז, סוכר, שימורים, חלב עמיד, חיתולים, מטרנה וכו`). סטודנטים לעבודה סוציאלית, שנמצאים בקשר עם מנהיגי הפליטים, יחלקו את המוצרים באופן שווה בין המקלטים.
לעזרה והרחבה בעניינם של  פליטי דרפור לחץ
כאן.
מחקר

banner-research-h.jpg
מדד גלובליזציה: פרופ` זאב הירש

מחקר: היקף הנכסים הבינלאומיים של 15 החברות הישראליות הגלובליות המובילות: 7.5 מיליארד דולר (21 מיליארד דולר מכירות) אמדוקס ראשונה, טבע שנייה אורמת שלישית.
אמדוקס, טבע, אורמת וכימיקלים לישראל הן ארבע החברות הגלובליות הגדולות בישראל והן אוחזות ב 77% מסך הנכסים הבינלאומיים של 15 החברות הגלובליות המובילות בישראל. היקף נכסיהן בחו"ל של ארבע אלו עומד כ- 6 מיליארד דולרים. זהו אחד הנתונים שעולה ממחקר ראשון מסוגו המתפרסם הבוקר בכל העולם וסוקר את הפעילות הבינלאומית של חברות ישראליות בעולם. הוא נערך במשותף על ידי הפקולטה לניהול ע"ש ליאון רקנאטי של אוניברסיטת תל-אביב, התאחדות התעשיינים, בית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה העברית ומרכז וייל של אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק לחקר הגלובלזיציה.
המחקר עוסק בפעילות הבינלאומית של חברות ממדינות המוגדרות "כלכלות מתעוררות" (Emergent Economies) והוא נועד לסייע בקביעת רמת הגלובליזציה של חברות אלה ולהערכת תרומתן הכלכלית, לספק כלים שיבחנו את היקפה, איכותה ומשמעותה של הפעילות הכלכלית-עסקית הבינלאומית שלהן. בשלב הראשון מתפרסמים נתונים מארבע מדינות רוסיה, סלובניה, ברזיל וישראל.

פרופ` (אמריטוס) זאב הירש שרכז את הסקר בפקולטה לניהול ע"ש רקנאטי באוניברסיטת תל אביב מצביע על הממצא הקובע שמספר המועסקים בישראל של מרבית החברות שהשתתפו בסקר גדל בשנים 2004-2006. יתר על כן, מרבית החברות שהשתתפו בסקר הנפיקו לפחות חלק מהון המניות שלהן בבורסות בחו"ל. מכאן ניתן להסיק שהשקעות בחו"ל אינן באות בהכרח על חשבון פעילות כלכלית בישראל. מאידך גיסא, אין ספק שחברה כגון טבע לא הייתה זוכה למעמד הנכבד שהשיגה בענף התרופות הגלובלי, ללא השקעות של מליארדי דולרים במפעלים, מרכזי מחקר וארגוני שווק בארצות הברית, באירופה ובשווקים אחרים.

רק 15 חברות שהיקף הנכסים הבינלאומיים שלהן עלה על 5 מליון דולרים ב-2006 שותפו בסקר. חברות אלה העסיקו 63,000 עובדים בחו"ל ו בבעלותן היו נכסים בינלאומיים בהיקף כולל של 7.5$ מיליארד. ארבע חברות, אמדוקס, טבע, כימיקלים לישראל ואורמת החזיקו ב 77% מסך הנכסים הבינלאומיים של החברות הנ"ל . . מרשימת החברות הבינלאומיות המובילות נעדרות חברות מוכרות כישקר, M SYSTEM ואינדיגו. חברות אלה נמכרו לחברות זרות ואינן נחשבות לחברות ישראליות לצורך הסקר.

לדברי פרופ` זאב הירש חשיבות נוספת בסקר הבינלאומי שלראשונה יהיה לאנשי אקדמיה בכירים נתונים השוואתיים לבחינת חשיבותה האמיתית של הגלובליזציה ובהמשך יועברו למפעל אקדמי זה שמרוכז על ידי Dr. Karl P. Sauvant לשעבר בכיר בארגון האומות המאוחדות שנתמנה לרכז את התוכנית לחקר גלובליזציה באונ` קולומביה.
נקודות מעניינות נוספות:
• קצב הגידול של החברות הישראליות גבוה שעור ניכר מקצב הגידול של 25 הפירמות הגדולות בעולם וב- 25 חברות מקבילות להן בחברות מתפתחות.
• כל הפירמות הבינלאומית (למעט התעשייה האווירית) הינן חברות ציבוריות כשהבורסה המועדפת לגיוס כספים הינה הנאסד"ק.
• לחברות אלו 305 שלוחות (.foreign affiliates) בעיקר באירופה וארה"ב.
• רוב המנהלים הבכירים בחברות הבינלאומית הינם ישראלים ושפת הניהול עברית.פרופ` יוסי לויה מהמחלקה לזואולוגיה גילה זן של אלמוג שמשנה את מינו כמה פעמים לאורך חייו

כדי לשמר את רמת האנרגיה הופכת נקבת אלמוג "הפטרה הקוצנית" את מינה לזכר, צוברת כוחות, ושנה אחר כך הופכת עצמה חזרה לנקבה. "זאת כנראה התגלית של חיי", אמר אחד מבכירי חוקרי האלמוגים בישראל, הפרופ` יוסי לויה מהמחלקה לזואולוגיה בפקולטה למדעי החיים ע"ש ג`ורג` ס. וייז באוניברסיטת תל אביב, על תוצאות המחקר שהוא עורך עם עמית מיפאן. במחקר זה התגלה לראשונה שאלמוגים יכולים לשנות את מינם ואף יכולים לעשות זאת באופן דו כיווני, מזכר לנקבה ושוב מנקבה לזכר. למחקר עשויות להיות השלכות רבות בהבנת הרבייה של בעלי חיים.

לצורך המחקר, שתוצאותיו פורסמו באחרונה בכתב העת של החברה המלכותית הבריטית לביולוגיה, אספו לויה והחוקר היפאני קזואיקו סאקאי אלמוגים דמויי פטרייה באזור האי ססוקו באוקינווה שביפאן, לפני ארבע שנים. זהו אזור שבו נמצאו עשרות אלפי אלמוגים כאלו.

החוקרים העבירו אלמוגים המשתייכים לשני זנים שונים למעבדת מחקר, בה הם גדלו בתוך מכלים מיוחדים שאליהם הוזרמו מי ים. המטרה המקורית היתה להכיר טוב יותר את אורח החיים של האלמוגים שהצליחו לשרוד פגיעה קשה שנגרמה כתוצאה מעליית הטמפרטורה בים.

אחד ההיבטים שעניינו את החוקרים הוא דרך ההתרבות של האלמוגים. "היה ברור לנו שהמגוון הרב של דרכי הרבייה אצל האלמוגים הוא אחד הגורמים להצלחתם המרשימה במהלך האבולוציה", מסביר לויה. "בנוסף, ידענו באופן כללי שמבחינה אנרגטית להיות נקבה זה יקר יותר מאשר להיות זכר", הסביר, "מכיוון שצריך משאבים אנרגטיים רבים יותר כדי לקיים מערכת רבייה ותוצרי רבייה נקביים".

החוקרים חזו לראשונה ברבייה של אלמוגי הפטרייה, במהלכה פולטים הזכרים והנקבות למים בתזמון מדויק של חמישה לילות לאחר ירח מלא בחודשים יולי ואוגוסט, תאי זרע וביציות. לאחר ההפריה מתפתחות פגיות שהופכות לאחר מכן לאלמוגים בוגרים.

ההפתעה הגיעה לאחר שהאלמוגים, שהושבו לשונית בים עם סימון מדויק, הוחזרו למעבדה לאחר שנה. "גילינו שרבים מהם שינו את מינם, בעיקר אלמוג הנקרא ?פטרה קוצנית`", מספר לויה. "ידענו שמדובר בתגלית מרעישה והחלטנו להגדיל את מדגם האלמוגים שאחריהם אנחנו עוקבים".

השנה הרביעית במעקב אחר האלמוגים המסומנים חוללה גילוי נוסף. החוקרים גילו שחלק מהאלמוגים שינו את מינם חזרה למין המקורי ובכך השלימו שינוי מין דו כיווני. בסך הכל שינו את מינם כ-80% מאלמוגי הפטרה הקוצנית ו-27% מהם עשו זאת באופן דו כיווני.

על פי התיאוריה המדעית המקובלת, העדפה של שינוי למין מסוים תלויה בגודל או בגיל, והיא תתרחש אם הגודל של המין המועדף מסייע להצלחת הרבייה הכללית. במקרה של האלמוגים התברר, שהשלב שבו הופכים מרבית האלמוגים לנקבות, הוא גם השלב בהתפתחות שבו הם הופכים לגדולים יותר. "ההסבר לכך הוא שלנקבות גדולות יש שיעורי הצלחה רבה יותר ברבייה", מסביר לויה.

אך זה עדיין אינו מסביר מדוע שינו האלמוגים את מינם באופן דו כיווני. "גילינו שהשינוי הדו כיווני התרחש כאשר האלמוגים היו בגודל בינוני", סיפר לויה. "ההשערה שלנו היא שמדובר בשלב התפתחותי שבו האלמוגים גדלים בקצב מהיר במיוחד, וזה פשוט יקר מדי בשבילם מבחינה אנרגטית להישאר נקבות בכל שנה. הדרך לחסוך באנרגיה היא להפוך לזכרים, לאגור משאבים, ואז שוב להפוך לנקבות בשנה העוקבת".

שינוי מין בעולם החי ידוע זה זמן רב אצל דגים ובמקרה של אחד מזני הדגים, מדובר גם בשינוי דו כיווני. אולם לויה מציין ששינויים אלו בדגים מתחוללים מסיבות הקשורות בהתנהגות החברתית שלהם.

לעומת זאת, במקרה של האלמוגים מדובר בהתאמה לתנאים סביבתיים ופיתוח העדפה למין שמצליח להתרבות בצורה מוצלחת יותר בתנאים אלו. לויה מציין ששינויי המין אצל אלמוגים דומים מאוד לשינויים כאלה שהתגלו אצל צמחים, וגם הם קשורים בהתאמה לתנאים סביבתיים. "מחקר זה הוא פתח להבנת האבולוציה של שינויי מין בעולם החי ועולם הצומח. אנחנו מתכוונים להמשיך ולעקוב אחר שני מיני האלמוגים בעונות הרבייה הבאות כדי להבין טוב יותר את הגורמים לשינויים".כוכבי נאוטרונים

לומדים על כוכבי נאוטרונים באמצעות ניסיונות מעבדה
חוקרים מביה"ס לפיסיקה ואסטרונומיה בפקולטה ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר באוניברסיטת תל אביב פיתחו שיטה לזיהוי ומדידה של תכונות חומר גרעיני צפוף בניסיונות במאיץ.
הפרוטונים והנאוטרונים נעים בגרעין ולפעמים למשך זמן קצר יכולים זוג או יותר ממרכיבי הגרעין להימצא קרובים זה לזה הרבה יותר ממרחקם הממוצע . כאשר זוג קרוב זה לזה נוצרת בגרעין האטום רגיל, למשך זמן קצר מאוד, צפיפות מקומית גבוהה דומה לזאת שבליבת כוכבי נאוטרונים. לאחר זמן קצר מרכיבי הגרעין מתרחקים זה מזה והאזור הצפוף מדלדל שוב. הרעיון המרכזי מאחורי המחקר המדובר הוא לאתר מרכזי צפיפות גרעינית רגעים אלו ("מיני כוכבי נאוטרונים") וללמוד את תכונותיהם בטרם הם מתפזרים. הדבר אפשרי באמצעות קרן גבוהת אנרגיה של אלקטרונים הנוצרת במאיץ ומפציצה את הגרעין.
בניסוי שבוצע באמצעות מאיץ האלקטרונים המצוי במעבדה הלאומית ע"ש זפרסון בוירזניה ארה"ב הופצצו גרעינים באלקטרונים גבוהי אנרגיה. האלקטרונים גבוהי האנרגיה מפרקים את מרכזי הצפיפות הגבוהה והמרכיבים מועפים מהגרעין ומתגלים באמצעות מערכת מונים. בניסוי התגלה הבדל גדול מאוד ובלתי צפוי בין זוגות פרוטון-פרוטון קרובים וזוגות של פרוטון-נאוטרון קרובים. להבדל זה עשויה להיות משמעות רבה להבנת מבנה כוכבי הנאוטרונים ודרך הווצרותם. הנושא נלמד בימים אלו.

את הרעיון כיצד לאתר את טיפות החומר הגרעיני הצפוף בגרעין הגה פרופ` לאוניד פרנקפורט מביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. את הניסוי וניתוחו ביצע תלמיד לתואר שלישי בבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב רן שניאור. רן הגיש בינואר 2008 את עבודת התיזה שלו המבוססת על ניסוי זה. העבודה נעשתה בהדרכת פרופ` אלי פיסצקי. פרופ` אמריטוס יונס אלסטר היה גם כן שותף למחקר זה. כל החוקרים הם מקבוצת הגרעין באוניברסיטת תל אביב.

מה זה חומר גרעיני צפוף?
החומר הסובב אותנו בנוי אטומים. במרכז האטום גרעין קטן שמסביבם חגים אלקטרונים, מעל ל 99.95% מהמסה של האטום נמצאת בגרעין הקטן שבמרכזו. גרעין האטום בנוי מפרוטונים ונאוטרונים. בגלל המסה הגדולה והרדיוס הקטן של גרעין האטום, הצפיפות של הפרוטונים והנאוטרונים שבגרעין האטום גבוהה מאוד. צפיפות המסה בגרעיני אטומים כבדים היא הגבוהה ביותר המוכרת לנו בסביבתנו הקרובה.
בטבע, מחוץ לכדור הארץ, קיימות גם מערכות גרעיניות הצפופות עוד אפילו יותר מהצפיפות במרכזי גרעיני האטומים. מערכת שכזאת היא כוכב נאוטרונים. כוכבי נאוטרונים הם השרידים של כוכבים מסיבים לאחר שהתפוצצו (תהליך הידוע כסופר נובה). המסה של כוכב נאוטרונים טיפוסי גדולה פי 1.5 ממסת השמש. הרדיוס של כוכב כזה הוא רק 10-20 קילומטר. המסה הגדולה והרדיוס הקטן יוצרים חומר גרעיני בעל צפיפות הגדולה פי 5-10 מצפיפות במרכזי גרעינים. ככול הידוע לנו כוכב כזה אינו בנוי מאטומים ומורכב בעיקר ממסה דחוסה של נאוטרונים, מעט פרוטונים ואלקטרונים ולכן אנו קוראים לחומר ממנו עשוי כוכב הנאוטרונים "חומר גרעיני צפוף". הסביבה להיווצרות החומר הגרעיני הצפוף במקרה של כוכב הנוטרואנים היא התוספת של כוח הכובד שדוחס את החומר.

"החומר גרעיני צפוף מעניין בשל יכולתו ללמד אותנו על הכוחות והמבנה של מערכות גרעיניות במצבים שהם מעבר לזמין לנו בגרעיני אטומים. הבעיה היא כמובן המגבלות שיש לנו על לימוד מערכת הנמצאת במרחק אסטרונומי מאיתנו ושאינה בשליטתנו הניסיות. בעשור האחרון למדנו רבות על תכונות כוכבי הנאוטרונים ממדידות אסטרונומיות אבל עדין רב הבלתי ידוע לנו על המבנה והתכונות שלהם על הנודע" אומר פרופ` פיסצקי.קמפוס ירוק בשירות העולם

חוקרי אוניברסיטת תל אביב פועלים לפיתוח מגוון של טכנולוגיות להנפקת אנרגיה מתחדשת. יעדם הוא מהפכה טכנולוגית. באוניברסיטה תשע פקולטות הכוללות את כל הדיסציפלינות האקדמיות והמאפשרות גישה רב תחומית, הדרושה לביצוע מהפכה זו.
ל
הרחבה לחץ כאן.מתי בני אדם ודבורים מתנהגים כאילו "לי זה לא יקרה?"

כך עולה ממחקר דבורים ובני אדם של פרופ` ארנון לוטם שהתפרסם ביוני 2008.
לצפייה בתוכנית `לונדון וקירשנבאום` בערוץ 10 אשר שודרה בתאריך 12/06/2008 בשעה 19:38 שעסקה בנושא, לחץ
כאן. 
מחקר ניסיוני בקבלת החלטות בקרב בני אדם, מגלה הבדל ניכר בין החלטות המבוססות על תיאור לבין החלטות המבוססות על הניסיון. כשאנשים מסתמכים על תיאור של סיכון נמוך, עניין הבטיחות מדאיג אותם מאוד; לעומת זאת, כשהם מסתמכים על הניסיון האישי הם מתנהגים כאילו "לי זה לא יקרה." תוצאות דומות התקבלו אצל דבורים. 
ניתוח מדוקדק יותר של השפעת הניסיון מראה כי משוב מדויק מגדיל את הנטייה להתעלם מתוצאות בלתי רצויות שהסיכוי להתממשותן נמוך.
המחקר, שפורסם אתמול בכתב העת המדעי היוקרתי Nature, מראה כי אנשים נוטים יותר להיצמד לוודאות כאשר ההבדל בין תוצאות פוטנציאליות – למשל רווחים במשחק הימורים או תשואות על השקעות כספיות – קשה לאומדן. את המחקר הובילו הפרופסורים עידו ערב מהפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, ארנון לוטם מאוניברסיטת תל אביב ושרוני שפיר מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. השלושה נתנו למתנדבים לבחור בין שני כפתורים במחשב – R (מסוכן) ו-S (בטוח). לחיצה על S הובילה לתגמול של 3 נקודות בוודאות מלאה, ו-R הוביל לתגמול של 4 נקודות בוודאות של 0.8; יש לציין כי המשתתפים למדו על המנגנון הזה בניסוי וטעייה. המשתתפים נטו לאסטרטגיה של הסתכנות כשהתוצאות האלו יוצגו במספרים פשוטים. עם זאת, כשהמספרים 3 ו-4 הומרו בעננוֹת של 30 או 40 נקודות, וכך טישטשו למעשה את ההבדלים הניכרים לעין, שינו המשתתפים טקטיקה ועתה נטו לתוצאות הוודאיות יותר.
החוקרים ערכו ניסוי דומה בדבורים – שם נעשה שימוש בתמיסות סוכר בריכוזים שונים. התוצאות היו דומות, ובמילים אחרות – אנו איננו שונים מהדבורים באופן שבו אנו שוקלים סיכונים. מתברר כי בני אדם ודבורים משתמשים בעצם באותו מנגנון קבלת החלטות, ומבצעים אותן שגיאות, כאשר הם צריכים לבחור בין קבלת תגמול בטוח לבין קבלת תגמול גבוה ממנו אך בהסתברות נמוכה יותר.
ההשראה למחקר באה מתופעה ידועה הקרויה אפקט הוודאות (the certainty effect) לפיו בני אדם יעדיפו לזכות בתגמול של 3 בוודאות על פני 4 בהסתברות של 80%, אך לא יעדיפו לזכות ב- 3 בהסברות 25% על פני 4 בהסתברות של 20% (למרות יחס זהה בין ההסתברויות). כלומר, נראה שזכייה וודאית היא אטרקטיבית במיוחד ושבני אדם הם בדרך כלל שונאי סיכון.
ניסויים שנערכו מאוחר יותר בחולדות הציעו שגם בעלי חיים מראים אותה נטייה, אך מחקרים מפורטים יותר שנעשו עם בני אדם הראו שכאשר בני אדם צריכים לקבל החלטה על סמך בחינה של שתי האלטרנטיבות בדרך של ניסוי וטעייה, מבלי שסיכויי התגמול פורטו במפורש, הם מראים נטייה להעדיף סיכון. כלומר, כאשר הם בעצם נבחנים כמו החולדות, ועליהם ללחוץ לסירוגין על כפתורים, הם יעדיפו ללחוץ על הכפתור שנותן 4 בהסתברות 80% ולא על זה שנותן 3 בוודאות. המחקר החדש של הצוות הישראלי מספק פיתרון כללי לבעיה. הוא מראה שכאשר בני אדם ובעלי חיים צריכים לקבל החלטה על סמך ניסוי וטעייה, הם חוקרים את שתי האפשרויות ומפתחים העדפה לאלטרנטיבה שמצטיירת בזיכרונם כזו שהייתה טובה יותר רוב הפעמים. חשוב לזכור שהשימוש בכלל פשוט זה לא נותן תמיד את התוצאה העדיפה מבחינה מתמטית. מכיוון שכלל זה לא מתחשב בגודל ההבדלים בתגמול אלא רק במי נראה גדול יותר, הוא רגיש במיוחד ליכולת האבחנה בין התגמולים השונים. תצוגה ברורה של התגמולים עוזרת להבחין מי גדול יותר בדרך כלל, ולכן מעודדת לקיחת סיכון. תצוגה פחות ברורה גורמת לכך שגודל התגמול של האפשרות הבטוחה נראה שווה לזה של הלא בטוחה, ומכאן להעדפה של התגמול הוודאי. החוקרים הראו שבאמצעות שינוי תנאי הניסוי באופן שהשפיע על היכולת להבחין בין התגמולים השונים ניתן לגרום גם לבני אדם וגם לבעלי חיים להעדיף סיכון או וודאות גם כאשר התגמולים עצמם לא השתנו.
למחקר השלכות אפשריות על הבנת תהליכי קבלת החלטות בחיי היום-יום, ועל הרקע האבולוציוני להתנהגות האנושית.
  עורך: רועי פולד poladroy@tauex.tau.ac.il

 
TAU Homepage